Evropské akcie zakončily nejhorší měsíc od počátku pandemie pondělním mírným růstem
Akciové tituly, které v uplynulém měsíci na evropských burzách čelily největším výprodejům, v posledním lednovém obchodním dni zaznamenaly největší zisky. Sektor technologií posílil o tři procenta, nicméně leden i tak zůstal nejztrátovějším měsícem od propadu akcií na počátku pandemie covidu-19.
Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,72 % na 468,88 bodu, německý DAX posílil o 0,99 % na 15 471,20 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,02 % na 7 464,37 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,48 % na 6 999,20 bodu.
Evropské akcie v pondělí posílily, ale mají za sebou nejhorší měsíc od konce roku 2020. Za celý leden odepsaly 3,9 procenta. Přispěly k tomu obavy ze zpřísňování měnové politiky i z inflace a na akciích se projevilo i geopolitické napětí. Technologickým akciím se vedlo nejhůře od roku 2008.
Panevropský index STOXX 600 v pondělí stoupl zejména díky technologickému odvětví, které se odrazilo od osmiměsíčního minima a přidalo 3,5 procenta. Za celý uplynulý měsíc ale ztratily technologie 12 procent a byly na tom nejhůře od vrcholu finanční krize, kdy investoři očekávali, že jim klesnou zisky vinou rostoucích úroků na půjčkách.
Díky zvyšujícím se cenám ropy se v lednu dařilo energetickým akciím, které vzrostly o 8,6 procenta. Vyšší výnosy dluhopisů podpořily i bankovní akcie, které přidaly 7,4 procenta.
Podle analytika z UBS Marka Haefeleho se budou akciové kurzy vinou nervozity na trhu nadále vychylovat oběma směry. "Ostrý pokles mnoha vysoce kvalitních technologických firem však již vytváří příležitosti pro dlouhodobé investory, aby zvýšili expozici,“ citovala jej agentura Reuters.
Trhy nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a britské centrální banky. Očekává se, že obě instituce blíže objasní svou příští měnovou politiku. Sdělení amerického Fedu minulý týden trhy rozkolísalo.
Pondělní události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů o 0,4 procenta, což je výrazné zpomalení proti třetímu čtvrtletí, kdy růst činil 2,2 procenta. V meziročním srovnání pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo na 4,8 procenta ze 4,1 procenta ve třetím kvartálu.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v lednu zpomalil na 4,9 procenta z prosincových 5,3 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil německý statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,9 procenta.
- Polská ekonomika se loni podobně jako další evropské ekonomiky zotavila z propadu způsobeného pandemií. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 5,7 procenta, nejvíce od roku 2007. Hlavním impulzem k růstu byla spotřebitelská poptávka. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali růst HDP o 5,5 procenta. V roce 2020 ekonomika o 2,5 procenta klesla.
- Problémy se zásobováním v německém zpracovatelském sektoru v lednu polevily. Vyplývá to z výsledků průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 67,3 procenta dotazovaných podniků, zatímco v prosinci to bylo rekordních 81,9 procenta.
Výsledková sezóna
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za poslední tři měsíce roku ztrátu 96 milionů eur. O rok dříve měla ve stejném období ztrátu 306 milionů eur, uvedly největší evropské aerolinky z hlediska počtu přepravených pasažérů v podnělní tiskové zprávě o hospodaření za třetí čtvrtletí finančního roku. Firma doufá, že omezování kapacity u konkurence pomůže zvýšit ceny letenek v klíčovém letním období. Analytici odhadovali za třetí kvartál ztrátu 101 milionů eur.
- Společnost SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v Česku, loni zvýšila zisk před zdaněním meziročně o 39 procent na rekordních 200 milionů korun. Zároveň uvedla, že management společnosti očekává pozitivní trend hospodaření i v následujících letech díky pokračující silné poptávce po měnovém zajištění.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics
Aktuality
