Americké akciové indexy v pondělí výrazně vzrostly, i tak ale uzavřely leden v hlubokých ztrátách
Americké akcie na úvod týdne posílily, za celý leden však vykázaly výrazný pokles. Investoři v pondělí navázali na páteční "úlevnou rally" a nakupovali mimo jiné některé technologické tituly, které byly po většinu měsíce pod silným prodejním tlakem.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pondělí připsal 1,17 % na 35 131,86 bodu. Za celý měsíc ale klesl o 3,32 %, což představuje jeho nejprudší lednový pokles od roku 2016. Širší index S&P 500 v úvodu týdne stoupl o 1,89 % na 4 515,55 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 3,41 % na 14 239,88 bodu. Za celý měsíc však S&P 500 klesl o 5,26 % a Nasdaq Composite o 8,98 %.
V lednu se v plusu udržel prakticky pouze energetický sektor a také většina velkých bank a pojišťoven. Pod silným tlakem byly naopak firmy z odvětví technologií nebo komunikačních služeb.
Index volatility VIX v pondělí klesl o 10,23 % na 24,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,78 %. Ceny ropy vzrostly o 1,5 % a pohybují se okolo 90 USD za barel. Zlato a stříbro shodně přidaly okolo čtvrt procenta a nejsledovanější kryptoměny také posílily.
Technologické společnosti se v uplynulých týdnech dostaly pod tlak kvůli vyhlídkám na brzký začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Akcie výrobce elektromobilů Tesla (+10,68 %) nicméně v pondělí výrazně posílily poté, co banka Credit Suisse zlepšila jejich hodnocení. Akcie internetové televize Netflix (+11,13 %) také podstatně zdražily, protože Citigroup doporučila jejich nákup.
Investoři nyní čekají na další zveřejňování hospodářských výsledků velkých amerických podniků. Tento týden by výsledky měly představit například společnosti Alphabet, Amazon nebo Meta Platforms.
Americký dolar v pondělí oslaboval poté, co se v pátek vůči koši předních měn vyšplhal na nejvyšší úroveň za jeden a půl roku. Jednotná evropská měna euro si krátce po 22.00 SEČ vůči dolaru připisovala přes 0,7 % na 1,1234 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel téměř 0,7 % a nacházel se blízko 96,6 bodu. V pátek se vyšplhal až na 97,44 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2020.
Za celý minulý týden si dolar připsal 1,6 %, a zaznamenal tak nejprudší týdenní nárůst od poloviny loňského roku. Těžil z vyhlídek na růst úroků v USA. Americká centrální banka totiž po dvoudenním zasedání svého měnového výboru naznačila, že je připravena začít zvyšovat úrokové sazby v březnu. Peněžní trhy a velké americké banky nyní očekávají, že Fed by v letošním roce mohl přikročit až k pěti zvýšením úroků, napsala agentura Reuters.
Pondělní události na amerických trzích
- Spekulativní obchody s akciemi, které si před rokem oblíbili někteří drobní investoři a pro které se vžil pojem meme stocks, už z valné části opadly. Tito drobní a často i nezkušení investoři se naopak vracejí ke spolehlivým titulům, a to nejen ke stabilním fondům, ale i k akciím označovaným jako blue chips, tedy k tomu nejkvalitnějšímu, co na trhu je. Upozornil na to ekonomický list The Wall Street Journal.
- Letecká společnost Qatar Airways podepsala s americkým výrobcem letadel Boeing (v pondělí +5,07 %) předběžnou objednávku na 34 letadel 777X v nákladní verzi a na až 50 strojů 737 MAX. Podle agentury Reuters to oznámil generální ředitel katarských aerolinek. Dohoda byla podepsána u příležitosti státní návštěvy katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního ve Spojených státech.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v lednu stoupl na 65,2 bodu z prosincových 64,3 bodu navzdory odhadovanému snížení na 61,7 bodu.
- Index výrobní aktivity dallaského Fedu klesl v lednu na dva body z prosincových 7,8 bodu.
Zdroj: ČTK, CNBC