Americká ekonomika v lednu vytvořila 467 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 4 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v lednu vzniklo 467 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek zhruba 155 tisíc míst po vzniku přibližně 510 tisíc míst v prosinci (revidováno ze 199 tisíc). Výrazně nahoru byl také zpřesněn údaj za listopad - z dřívějších 249 000 na 647 000. Míra nezaměstnanosti se v lednu zvýšila na 4 % z 3,9 % v prosinci, čekala se stagnace. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
Nečekaně silný nárůst počtu pracovních míst přišel týden poté, co Bílý dům varoval, že čísla o tvorbě pracovních míst mohou být kvůli pandemii nízká. Počet případů nakažených covidem-19 se ovšem v posledních týdnech výrazně snížil. Nová pracovní místa vznikala v sektoru volného času a v pohostinství, v profesních a obchodních službách, ale i v maloobchodě, dopravě a skladování.
V soukromém sektoru vzniklo v lednu 444 tisíc míst po přírůstku asi 503 tisíc míst v prosinci (revidováno z 211 tisíc), očekával se vznik přibližně 150 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik asi 13 tisíc míst (odhad: +25 tisíc, prosinec: +32 tisíc), vládní sektor zaznamenal přírůstek asi 23 tisíc míst (prosinec: -12 tisíc).
Průměrná hodinová mzda vzrostla meziročně o 5,7 %
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, stoupla o 0,3 procentního bodu na 62,2 %, čekal se naopak pokles na 61,8 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,1 % ze 7,3 %, čekal se naopak růst na 7,5 %.
Průměrná hodinová mzda v lednu meziročně vzrostla o 5,7 %, čekal se růst o 5,2 % po zvýšení o 5 % v prosinci (revidováno z +4,7 %). Proti prosinci mzda v lednu stoupla o 0,7 % (odhad: +0,5 %), v prosinci se meziměsíčně zvýšila o 0,5 % (revidováno z +0,6 %).
Podle analytičky Kathy Jonesové ze společnosti Charles Schwab je trh práce zvláště tváří v tvář omikronu silný. "V dnešní zprávě je těžké najít slabé místo," řekla Jonesová.
Podle středečních dat agentury ADP v americkém soukromém sektoru v lednu zaniklo 301 tisíc pracovních míst. Po prosincovém přírůstku přibližně 776 tisíc míst (revidováno z 807 tisíc) čekali analytici další zvýšení počtu pozic o 207 tisíc.
Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila rekordních zhruba 6,665 milionu pracovních míst. K návratu míry zaměstnanosti na úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19 nyní zbývá vytvořit necelé tři miliony míst.
Ekonomové varují, že na začátku letošního roku bude mít na tvorbu pracovních míst negativní dopad vzestup počtu případů nákazy novou koronavirovou variantou omikron. Věří však, že ekonomické dopady šíření omikronu budou pouze omezené.
Americký HDP loni stoupl o 5,7 %, inflace v prosinci vystoupila na 7 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se loni podle prvního odhadu amerického ministerstva obchodu zvýšil o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1984. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zrychlil v přepočtu na celý rok na 6,9 % z 2,3 % v třetím kvartálu. V roce 2020 se největší ekonomika světa v důsledku pandemie nemoci covid-19 propadla o 3,4 %. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles za 74 let. Očekává se, že v letošním roce bude americká ekonomika pokračovat v růstu, i když nižším tempem než loni. Mezinárodní měnový fond letos například počítá v USA s 4% růstem hrubého domácího produktu.
Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se však i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v prosinci zvýšily o 0,5 %, v listopadu vzrostly o 0,8 %.
Zdroj: fxstreet.com, investing.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK