Ruská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrok na 9,5 %
Ruská centrální banka v pátek podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o procentní bod na 9,5 %. V oznámení rovněž uvedla, že další zvýšení úroků může následovat. Náklady na úvěry se v Rusku zvyšují od loňského jara a jsou teď nejvyšší od března 2017. Analytici postup centrální banky očekávali. Inflace v Rusku se totiž pohybuje blízko šestiletého maxima a ruský rubl oslabuje krize kolem Ukrajiny.
"Pokud se situace bude vyvíjet v souladu se základní prognózou, ponechává ruská centrální banka otevřenou možnost dalšímu zvýšení základní sazby na nadcházejících zasedáních," uvádí se v pátečním sdělení.
Podobně se vyjádřila na následné tiskové konferenci i šéfka centrální banky Elvira Nabiullinová. "Zatím nemůžeme říct, že cyklus zvyšování základní úrokové sazby skončil. Ponecháváme si otevřenou možnost dalšího zvýšení hlavní sazby na nadcházejících zasedáních," prohlásila.
Centrální banka rovněž zvýšila odhad průměrné úrovně základní sazby v letošním roce na 9 až 11 % z dosavadních 7,3 až 8,3 %. To naznačuje, že stále existuje prostor pro další zpřísňování měnové politiky.
Centrální banka loni začala zvyšovat základní úrok z rekordního minima 4,25 % a celkem jej zvýšila už osmkrát. Ani tak se jí ale nepodařilo zbrzdit inflaci, kterou chce držet kolem 4 %.
Na začátku února inflace činila 8,8 % a banka nyní očekává, že na konci letošního roku inflace bude činit 5 až 6 %. Původně doufala, že se jí podaří inflaci stlačit na 4 až 4,5 %. V pátečním dnešním sdělení také upozornila, že krátkodobá rizika vyšší inflace zesílila kvůli nestabilitě na globálních trzích, kterou vyvolávají geopolitické události.
Vysoká inflace snižuje životní úroveň a je jednou z hlavních obav domácností. To přimělo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby vyzval k preventivním opatřením, která by rostoucí ceny zbrzdila.
Vyšší sazby podporují rubl a mohou pomoci zmírnit inflaci tím, že zvýší náklady na úvěry. Tím se i zvýší atraktivita bankovních vkladů.
Vyšší sazby podporují rubl a mohou pomoci zmírnit inflaci tím, že zvýší náklady na úvěry. Tím se i zvýší atraktivita bankovních vkladů. Páteční rozhodnutí však rubl nepodpořilo, protože trh ho už do značné míry v kurzu zohlednil. Příští zasedání měnového výboru se uskuteční 18. března.
Zdroj: ČTK