Výrobní ceny v Německu v lednu vzrostly o rekordních 25 %
Výrobní ceny v Německu se v lednu zvýšily o 25 %, nejvíce od začátku záznamů v roce 1949. Oznámil to v pondělí německý statistický úřad. Podniky tak budou podle analytiků pod silným finančním tlakem, zatímco spotřebitelská inflace zůstane vysoko. Německá centrální banka a Svaz německého průmyslu (BDI) varují před dopady poslední vlny covidu-19 na ekonomiku a upozorňují, že se hrubý domácí produkt země v aktuálním čtvrtletí sníží.
Údaje německého statistického úřadu ukazují, že za nárůstem jsou především vyšší ceny energií. Ty se minulý měsíc v Německu meziročně zvýšily o 66,7 %. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že výrobní ceny vzrostou podobně jako v prosinci, kdy meziroční růst činil 24,2 %. Ceny se prudce zvyšovaly už v říjnu, kdy stouply o 18,4 %, a v listopadu, kdy růst činil 19,2 %.
Výrobní ceny se posléze pravděpodobně promítnou i do cen, které platí koncoví spotřebitelé, domnívá se analytik banky LBBW Jens-Oliver Niklasch.
"Očekáváme, že míra inflace v Německu se do podzimu bude pohybovat kolem 5 %," citovala agentura Reuters ekonoma Commerzbank Ralpha Solveena.
Centrální banka upozornila, že šíření koronaviru se v nynějším čtvrtletí negativně nepodepíše pouze na sektoru služeb, ale také na dalších odvětvích, a to kvůli absencím zaměstnanců souvisejícím s nákazou. Pokud by německá ekonomika od ledna do března znovu klesla, vstoupila by do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu v řadě. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP Německa proti předchozímu kvartálu snížil o 0,7 %.
Evropská centrální banka argumentuje, že inflaci podporují přechodné jevy, mezi které počítá i růst cen energií. Podle BDI ale tyto výrobní náklady neukazují známky poklesu a mohly by ochromit ekonomiku. Svaz proto vyzval vládu k akci, která by zajistila, že německé společnosti zůstanou globálně konkurenceschopné.
V průzkumu mezi více než 400 společnostmi jich téměř dvě třetiny uvedly, že rostoucí náklady na energii představují problém. Téměř čtvrtina sdělila, že ohrožují její existenci. Po odstranění nákladů na energie vzrostly ceny německých výrobců v lednu o 12 %.
Zdroj: ČTK