Analýza: Světový obchod letos vzroste o 5,4 %, příští rok se zvýší o 4 %
Růst světového obchodu se bude podle analýzy světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes postupně navracet na dlouhodobý předkrizový průměr. Analytici společnosti očekávají, že letos světový obchod vzroste o 5,4 % a v roce 2023 se zvýší o 4 %. Loni světový obchod stoupl o 8,3 % po předloňském covidovém propadu o 8,1 %.
Výpadky, se kterými se potýkají globální řetězce, zůstanou podle pojišťovny do značné míry aktuální až do druhého pololetí letošního roku. Až následně se situace zlepší. Důvody pro setrvání nepříznivého stavu v prvním pololetí budou opětovný výskyt ohnisek covidu-19, pokračující politika jeho nulového výskytu v Číně a omezení logistiky v období okolo čínského Nového roku.
Normalizaci globálního obchodu budou podle odborníků společnosti od druhého pololetí pohánět tři faktory. Prvním je oslabení spotřebitelských výdajů u zboží dlouhodobé spotřeby. Je dáno delšími cykly jejich obměny a posunem směrem k udržitelnému spotřebitelskému chování. Dalším důvodem je méně akutní nedostatek vstupů, kvůli zvýšení kapitálových nákladů - především v USA a návratu zásob na předkrizovou úroveň ve většině sektorů, případně jejich překročení. Třetím je pak snížení dopravních omezení vlivem zvýšení přepravní kapacity.
V porovnání s USA je Evropa z hlediska závislosti na mezivstupech ze zahraniční daleko více ohrožená. Na základě simulací šoku způsobeného 10% poklesem čínského exportu bude podle firmy nejvíce zasažen průmysl zpracovávající kovy (základní kovy a kovové produkty) a též automobilový průmysl (motorová vozidla, přívěsy, návěsy i vybavení dopravních prostředků). Bez navýšení výrobní kapacity a investicí do přístavní infrastruktury by se překonání překážek v zásobování v Evropě mohlo posunout až za konec roku 2022, protože poptávka zůstává nad potenciálem, dodala společnost.
Výrobní omezení podle ní aktuálně stojí až za 75 % současného poklesu objemu globálního obchodu, zbytek způsobují logistické překážky. Zatímco rozvíjející trhy nadále ovlivňuje především zpomalování růstu čínské ekonomiky, vyspělé trhy se potýkají spíše s překážkami v nabídce, než aby řešily problémy s poptávkou.
Zdroj: ČTK
Aktuality
