Právní aktuality v souvislosti se situací na Ukrajině: Sankce, vklady u Sberbank a spol.
V Česku se mimo jiné řeší odebrání bankovní licence místní pobočce Sberbank, Západ uvaluje sankce na Rusko. Co (také) potřebujete vědět?
Vklady u Sberbank
Vklady jsou ze zákona pojištěny do částky 100 000 EUR (asi 2,5 milionu Kč) na klienta (nikoli na účet). Pojištění se týká spotřebitelů i podnikatelů. Vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v případě, že jim náleží výnosy z daní, přičemž jejich daňové příjmy nepřesahují ve stanoveném období částku 500 000 EUR. Vklady přesahující tuto částku nejsou pojištěny a v případě úpadku banky mohou být nenávratně ztraceny.
Stejná pravidla se vztahují na advokátní, notářské či realitní úschovy, pokud je účet úschovy zřízen u Sberbank, výše náhrady ale může činit až 200 000 EUR.
Výplatu bude provádět Komerční banka. Jakmile začne výplata náhrad, můžete navštívit její pobočku, předložit pouze doklad totožnosti a zvolit účet, na jaký náhradu převést (je možná i výplata v hotovosti). Věc je možné vyřídit i korespondenčně.
Informace o probíhajících výplatách najdete ZDE.
Úvěry u Sberbank
Odnětí bankovní licence neznamená automaticky zesplatnění úvěru, který vám Sberbank poskytla. Vaše úvěrová smlouva však může obsahovat pravidlo o zesplatnění úvěru v případě odnětí bankovní licence.
Zvláštní pravidla platí, pokud by Sberbank skončila v insolvenci.
Ekonomické sankce
V souvislosti se současnou situací na Ukrajině se můžeme setkat se dvěma obecnými druhy ekonomických sankcí, a to mezinárodními sankcemi vyhlášenými ze strany například EU a národními sankcemi vyhlášenými jednotlivými státy (například ze strany USA).
V případě národních sankcí vydaných cizími státy platí, že tyto nejsou samy o sobě na území ČR závazné a jejich porušení nelze v ČR sankcionovat. Jiná situace platí v případě mezinárodních sankcí vymezených v zákoně o provádění mezinárodních sankcí, který mimo jiné blíže upravuje:
- povinnosti ve vztahu k majetku, na který se vztahují mezinárodní sankce a
- působnost Finančního analytického útvaru (FAÚ) včetně sankcí za porušení zákona.
Co se týče povinností vznikajících ve vztahu k majetku, na který se vztahují mezinárodní sankce, lze tyto rozdělit do dvou základních skupin, a to:
- oznamovací povinnosti a
- omezení týkající se nakládání s majetkem.
Sankcemi, které spadají do působnosti zákona o provádění mezinárodních sankcí, jsou v tuto chvílí zejména sankce vzniklé na půdě EU, vydávané prostřednictvím rozhodnutí Rady EU či nařízení. Tato rozhodnutí a nařízení mimo jiné ve vztahu k ruským subjektům či orgánům:
- stanoví seznamy těchto subjektů a orgánů, kterým se zmrazují veškeré finanční prostředky a hospodářské zdroje, a to nejen v případě, kdy je uvedené subjekty či orgány přímo vlastní, ale též v případě, kdy je jinak ovládají,
- upravují zákazy vstupu a průjezdu přes EU a
- zakazují prodej a dodávky zboží a technologií, pokud jsou určeny pro vojenské použití či pro vojenského koncového uživatele.
V zájmu vyloučení souvisejících rizik, včetně zejména možnosti uložení pokuty ze strany FAÚ v řádech milionů korun, doporučujeme před vstupem do smluvního vztahu s potenciálně rizikovým subjektem provést detailní prověrku, zda se aktuálně nenachází na některém ze sankčních seznamů. Obdobná prověrka by měla být provedena též v případě, kdy předmětem smlouvy je plnění s rizikovým charakterem.
Zdroj: Aegis Law