ECB na březnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, kvůli vysoké inflaci bude ale rychleji omezovat nákupy dluhopisů
Evropská centrální banka na březnovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. Banka ale uvedla, že kvůli vysoké inflaci bude rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci programu APP a v třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Rostoucí inflace totiž převažuje nad obavami z dopadů ruské invaze na Ukrajinu. Rychlejší ukončení nákupů aktiv zároveň otevírá cestu ke zvýšení úrokových sazeb koncem letošního roku. Stran sazeb ECB uvedla, že k jejich případným úpravám přistoupí až "nějakou dobu po ukončení nákupů aktiv" a že úpravy budou postupné.
ECB v dubnu nakoupí v rámci APP aktiva za 40 miliard eur, v květnu za 30 miliard eur a v červnu za 20 miliard eur. Výše nákupů v třetím čtvrtletí bude záviset na dalších statistických údajích a výhledu inflace. Doposud plánovala ECB v druhém čtvrtletí nákupy za 40 miliard eur, v třetím čtvrtletí snížení nákupů na 30 miliard eur a v čtvrtém na 20 miliard eur.
"Pokud příchozí údaje podpoří očekávání, že střednědobý výhled inflace neoslabí ani po ukončení čistých nákupů aktiv, dokončí rada guvernérů čisté nákupy v rámci APP v třetím čtvrtletí," uvádí se v prohlášení.
Rozhodnutí je překvapením pro investory. Ti v anketě agentury Reuters očekávali, že ECB přijme co nejméně závazků a ponechá si otevřené možnosti, dokud nebude jasněji ohledně války na Ukrajině, dopadu sankcí a budoucího vývoje cen komodit.
ECB rovněž potvrdila, že plánuje na konci tohoto měsíce ukončit nouzový program nákupů aktiv (PEPP). Na ten měla celkem vyčleněno 1,85 bilionu eur.
Na tiskové konferenci šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že centrální banka nemá v úmyslu zvyšovat sazby dříve než po ukončení nákupů dluhopisů na konci třetího čtvrtletí. "Jakákoli úprava úrokových sazeb bude až nějakou dobu po ukončení čistých nákupů v rámci APP a bude postupná," prohlásila. Potvrdila, že hlavním cílem, od kterého se bude odvíjet i vývoj úrokových sazeb, je stabilizace inflace ve střednědobém horizontu na úrovni 2 %.
Inflace v eurozóně v únoru vystoupila na 5,8 %
Míra inflace v zemích eurozóny v únoru vystoupila na 5,8 %, což je další rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Stejně jako v předchozích měsících se zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin. V lednu inflace činila 5,1 %. Ceny energií se v únoru meziročně zvýšily o 31,7 %, ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly o 4,1 %. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply o 3 % a ceny služeb o 2,5 %. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, stoupla na 2,9 % z lednových 2,4 %.
Vzhledem k prudkému růstu cen energií kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu je podle analytiků jisté, že růst cen v dalších měsících ještě zrychlí. V letošním roce by se mohla v průměru inflace pohybovat kolem pěti procent. Trh ještě před několika týdny počítal se zvýšením základní úrokové sazby ECB v tomto roce o půl procentního bodu, nyní čeká kvůli válce na Ukrajině zvýšení jen o 0,15 procentního bodu.
Nová prognóza ECB: HDP eurozóny letos stoupne jen o 3,7 %, inflace vyskočí na 5,1 %
V nové prognóze zveřejněné po konci březnového zasedání ECB pro letošní rok výrazně zvýšila výhled inflace a naopak směrem dolů upravila výhled růstu HDP. Letos podle nového odhadu inflace v eurozóně dosáhne 5,1 % (předchozí odhad: 3,2 %), zatímco ekonomika měnového bloku zpevní pouze o 3,7 % (předchozí odhad: 4,2 %).
V roce 2023 by měla inflace spadnout na 2,1 % (předchozí odhad 1,8 %) a v roce 2024 by se měla snížit na 1,9 % (předchozí odhad: 1,8 %). HDP eurozóny podle nové prognózy v roce 2023 stoupne o 2,8 % (prosincový odhad: 2,9 %) a v roce 2024 přidá 1,6 % (proti prosincové prognóze beze změny).
Christine Lagardeová uvedla, že konflikt na Ukrajině pravděpodobně udrží vysoké ceny komodit, což sníží kupní sílu domácností a schopnost firem investovat. Rusko-ukrajinský konflikt bude mít dopady na hospodářskou aktivitu a inflaci kvůli růstu cen energií a komodit, narušení mezinárodního obchodu a oslabení důvěry, upozornila. Rozsah těchto dopadů bude podle ní záviset na tom, jak se bude konflikt vyvíjet a také na dopadu současných sankcí, případně dalších opatření.
Zdroj: ECB, ČTK