Evropské akcie ve čtvrtek kvůli pokračující válce na Ukrajině a vyjádření ECB stran podpory ekonomiky výrazně oslabily
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v červených číslech. Náladu investorů srážely pokračující boje na Ukrajině a obavy ohledně dalšího vývoje cen akcií zvýšilo rovněž oznámení Evropské centrální banky, že její podpůrná opatření v podobě nákupů dluhopisů kvůli vysoké inflaci budou ukončována rychleji.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,69 % na 427,12 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,27 % na 7 099,09 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 2,93 % na 13 442,10 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 2,83 % na 6 207,20 bodu. Nejvýrazněji oslabilo odvětví automobilového průmyslu, akcie automobilky BMW odepsaly 5,5 %.
Ceny ropy ve čtvrtek odpoledne smazaly předchozí růst a klesaly, cena severomořské ropy Brent se večer snižovala o 1,3 % pod 110 USD za barel.
ECB oznámila, že v dubnu nakoupí v rámci podpůrného programu APP aktiva za 40 miliard eur, v květnu za 30 miliard eur a v červnu za 20 miliard eur. Výše nákupů v třetím čtvrtletí bude záviset na dalších statistických údajích a výhledu inflace. Doposud plánovala ECB v druhém čtvrtletí nákupy za 40 miliard eur, v třetím čtvrtletí snížení nákupů na 30 miliard eur a v čtvrtém na 20 miliard eur.
Na tiskové konferenci šéfka ECB Christine Lagardeová uvedla, že centrální banka nemá v úmyslu zvyšovat sazby dříve než po ukončení nákupů dluhopisů na konci třetího čtvrtletí. "Jakákoli úprava úrokových sazeb bude až nějakou dobu po ukončení čistých nákupů v rámci APP a bude postupná," prohlásila. Potvrdila, že hlavním cílem, od kterého se bude odvíjet i vývoj úrokových sazeb, je stabilizace inflace ve střednědobém horizontu na úrovni 2 %.
"Vzhledem k tomu, že geopolitický šok neznámé délky a intenzity trvá, trhy zjevně překvapilo rozhodnutí ECB začít tuto záchrannou síť omezovat," uvedl analytik Oliver Blackbourn ze společnosti Janus Henderson Investors s odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu a měnovou politiku ECB.
V středu, kdy Rusko a Ukrajina vyjádřily ochotu jednat, evropské akcie notně posílily. Index STOXX Europe 600 stoupl o 4,68 %, a zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst za dva roky. Po čtvrteční schůzce však ministři zahraničí obou zemí dali najevo, že nedošlo k žádnému pokroku.
Vlna sankcí proti Rusku, včetně amerického a britského zákazu dovozu ruské ropy a ropných produktů, poslala tento týden ceny ropy na maxima z roku 2008 a akciové trhy se propadly. Investory znepokojila rostoucí inflace. Lídři Evropské unie jsou připraveni v případě potřeby přistoupit k dalším sankcím.
Evropské akcie dosáhly na začátku roku rekordních hodnot a banky prudce rostly. Investoři sázeli na silnou ekonomiku a přísnější měnovou politiku ve světě. Ukrajinská krize však tento trend zvrátila a panevropský index STOXX Europe 600 se letos zatím propadl o více než 12 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na březnovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. Banka ale uvedla, že kvůli vysoké inflaci bude rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci programu APP a v třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Rostoucí inflace totiž převažuje nad obavami z dopadů ruské invaze na Ukrajinu. Rychlejší ukončení nákupů aktiv zároveň otevírá cestu ke zvýšení úrokových sazeb koncem letošního roku. Stran sazeb ECB uvedla, že k jejich případným úpravám přistoupí až "nějakou dobu po ukončení nákupů aktiv" a že úpravy budou postupné.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zrychlil na 11,1 % z lednových 9,9 %. Inflace je tak nejvyšší od června 1998, kdy dosáhla 12 %. Překonala i odhady analytiků, kteří čekali růst cen mezi 10,3 % a 10,6 %. Inflace roste už osm měsíců v řadě. Proti loňskému únoru nejvíce zdražily bydlení, doprava a potraviny. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v únoru zvýšily o 1,3 %.
- Vleklá válka na Ukrajině by mohla evropské ekonomice způsobit mnohem větší škody než pandemie covidu-19. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess.
- Německo se nemůže naráz odpojit od ruských energetických surovin, na snížení závislosti potřebuje týdny až měsíce, jedině tak předejde těžkým hospodářským škodám se stovkami tisíc nezaměstnaných. V pořadu televize ZDF to prohlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Poznamenal, že ruská invaze na Ukrajinu je upozorněním, aby Německo co nejrychleji přešlo na obnovitelné zdroje energie a definitivně se zbavilo fosilních paliv. Ve čtvrtek Habeck o dopadech války na Ukrajině hovořil se zástupci německého hospodářství.
- Japonské společnosti Sony a Nintendo pozastavily dodávky herního softwaru i hardwaru do Ruska. Podobně jako řada dalších podniků tak reagují na ruský útok na Ukrajinu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Sony a Nintendo jsou předními světovými výrobci herních konzolí.
- Ruská ekonomika zažívá šok kvůli vnějším vlivům, Moskva přijímá kroky, aby jim dokázala čelit, řekl ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rozsáhlé sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli útoku ruské armády na Ukrajinu, nazval zcela bezprecedentní ekonomickou válkou.
- Británie ve čtvrtek kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově také ruský miliardář a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, dále podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámila britská vláda.
- Rusko v reakci na sankce Západu, které na ně uvalil Západ po invazi Moskvy na Ukrajinu, zakázalo export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Informovala o tom ve čtvrtek ruská vláda. Na seznam pro pozastavení vývozu zařadila přes 200 položek, mimo jiné železniční vagony, kontejnery, turbíny a další zboží. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že byl zakázán vývoz některých druhů lesnických a dřevařských produktů. Neupřesnilo, o které se jedná.
- Německá společnost Bayer se dohodla na prodeji divize vyrábějící chemikálie na hubení škůdců v přírodě a budovách soukromé investiční skupině Cinven za 2,6 miliardy USD. Prodej má pomoci Bayeru snížit jeho dluh a je součástí plánu zaměřit jeho divizi herbicidů a semen Crop Science na zemědělskou klientelu.
- Inflace v Rusku v letošním roce stoupne na 20 % a ekonomika by mohla klesnout až o osm procent. Ukázal to nezávislý průzkum mezi 18 ekonomy uskutečněný ruskou centrální bankou.
Výsledková sezóna
- Německá automobilka BMW loni více než ztrojnásobila zisk před zdaněním na 16 miliard eur. Pomohly jí vyšší ceny i vysoký prodej jejích luxusních vozů. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení.
Zdroj: CNBC, ČTK