US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,05 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500+0,02 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Růst maloobchodních tržeb v Česku v lednu zrychlil na 8,5 %

Maloobchodní tržby v lednu zrychlily meziroční růst na 8,5 % po prosincovém revidovaném růstu o 0,1 %. Polepšily si hlavně prodejny, které loni ovlivnila protiepidemická opatření. Méně naopak utržily internetové a zásilkové obchody. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby vyšší o 1,6 %.

Redakce IW
Redakce IW
14. 3. 2022 | 9:18
Česká ekonomika

Za nepotravinářské zboží lidé letos ve srovnání s loňským lednem utratili o 14,8 % více, za pohonné hmoty o 7,8 % více a za potraviny o 0,4 % více. Nejvyšší růst zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví, jejich tržby se zvýšily téměř na trojnásobek. "Nicméně stále nedosáhly úrovně z roku 2019," podotkla ředitelka odboru statistiky obchodu ČSÚ Marie Boušková.

Obchody se sportovním vybavením si polepšily bezmála o třetinu, tržby v prodejnách domácích potřeb vzrostly o více než 27 %, v drogeriích o 15 %, v prodejnách elektroniky o 11,3 % a v lékárnách o 7 %. Prodejcům potravin se dařilo více ve specializovaných prodejnách, jejichž tržby se zvýšily o 7,7 %, v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby stagnovaly.

Internetové a zásilkové obchody utržily o 5,7 % méně než v loňském prvním měsíci. "Je to dáno především vysokým růstem v lednu 2021, kdy byly kamenné prodejny uzavřeny," dodala Boušková.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly meziročně o 10,1 %. Nižší byly tržby jako za prodej aut včetně náhradních dílů, tak za opravy.

ČSÚ upozornil, že data za leden jsou předběžná. Definitivní údaje za všechny měsíce roku 2022 zveřejní statistici až v březnu 2023.

Analytici: Za celý rok vykážou maloobchodní tržby spíše nižší růst

Výsledky maloobchodu za leden jsou podle ekonomů, které oslovila ČTK, zkreslené loňskou nízkou srovnávací základnou kvůli uzávěře. Prodejci po pandemii covidu-19 letos evidují oživení, nákupní horečka se ale nedá očekávat. Zotavení bude pozvolné. Poptávku spotřebitelů v dalších měsících negativně ovlivní vysoká inflace, růst úrokových sazeb a také rusko-ukrajinský konflikt. U maloobchodu proto analytici pro letošní rok předpokládají spíše nižší růst.

Kromě rostoucí cenové hladiny nebo války na Ukrajině poptávku tlumí i problémy v dodavatelských řetězcích. "Domácnosti nemohou nakupovat zboží, protože toto zboží jednoduše není na skladě a čekací lhůty dosahují několika měsíců," řekl Filip Pastucha ze společnosti Deloitte.

Zatímco v době uzávěr kvůli pandemii lidé nadále nakupovali zboží na internetu, výrazné ztráty zaznamenaly služby. "Aktuální růst spotřebitelských cen je víceméně plošný a válka na Ukrajině dopadá globálně na náladu spotřebitelů. Nemělo by proto docházet k dalšímu rozevírání nůžek mezi tržbami v sektoru služeb a zboží," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Specifická situace panuje podle Dufka v motoristickém odvětví, které se potýká s nedostatkem čipů. "Výsledky prodejů a údržby vozů jsou nadále volatilní, nicméně celkový trend je podle dat statistického úřadu spíše nepříznivý," uvedl. Doplnil, že omezená nabídka a dlouhé čekací lhůty u nových vozů zřejmě ani v dalších měsících nepominou. Situace se navíc může ještě zhoršit v důsledku poškození dodavatelských řetězců na východě.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaMaloobchod
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná