Gazprom uvádí, že pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu
Ruský plynárenský gigant Gazprom pokračuje v dodávkách plynu přes Ukrajinu. Objem dodávek zůstává na zhruba stejné úrovni, řekl agentuře Interfax mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Přes Ukrajinu, která nyní čelí rozsáhlé ruské vojenské invazi, proudí plyn také do České republiky. Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz později řekl, že ruský plyn bude do Evropy proudit, dokud budou provozovatelé ukrajinských plynovodů schopni fungovat.
Pondělní dodávky plynovodem přes Ukrajinu činí 109,5 milionu metrů krychlových, předchozí den to bylo 109,6 milionu metrů krychlových. Podle smlouvy Gazprom ročně dodá 40 miliard metrů krychlových plynu.
Podle údajů provozovatelů plynovodů byly v pondělí ráno toky ruského plynu do Německa přes Nord Stream 1 a do Polska a na Slovensko přes Ukrajinu stabilní.
Plyn proudí přes Bělorusko a Polsko směrem do Německa také plynovodem Jamal. Plynovod, který se na ruských dodávkách plynu do Evropy podílí zhruba 15 %, od 21. prosince pracoval v reverzním režimu, což znamená, že plyn z něj proudil z Německa do Polska. Toky směrem na západ byly obnoveny 25. února, nejprve přerušovaně, od 8. března však již nepřetržitě.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky. Západní země nyní kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zvažují, jak snížit svou závislost na ruských energetických surovinách.
Vysokotlaké tranzitní plynovody nebyly během konfliktu na Ukrajině poškozeny, uvedl šéf ukrajinského Naftogazu Jurij Vitrenko. Přepravu suroviny by mohl ohrozit útok na zaměstnance nebo na počítačové systémy firmy, dodal. Dodávky ruského plynu do Evropy by podle něj ale měly pokračovat, platby za plyn ale navrhuje držet na vázaném účtu, dokud Rusko nestáhne svá vojska z Ukrajiny.
Vitrenko vyzval i k uvalení sankcí na ruský plynovod Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. EU by mohla podle Vitrenka požadovat, aby tyto dodávky plynu byly místo toho vedeny přes Ukrajinu, což by Moskvu více motivovalo k zastavení války a k zajištění bezpečnosti tranzitních tras.
Zdroj: ČTK