US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste+0,00 %

EBRD: Ruská a ukrajinská ekonomika letos kvůli válce klesnou nejvýrazněji za 25 let

Invaze Ruska na Ukrajinu uvrhne obě země do nejvýraznějšího hospodářského poklesu za posledních 25 let. Ukrajina by ale mohla v roce 2023 výrazně ožít, pokud se podaří brzy uzavřít příměří. Uvedla to Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Invaze Ruska, která odstartovala 24. února, Ukrajinu těžce poškozuje. Moskvu zase zasáhly rozsáhlé sankce, které ji odstřihly do světového finančního systému a prudce zvýšily ceny komodit a energií.

Hlavní ekonomka EBRD Beata Javorciková očekává, že ukrajinská ekonomika letos klesne o 20 %. Upozornila, že vojenské aktivity se odehrávají na území, které představuje 60 % hrubého domácího produktu z období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19. Pokud by se ale podařilo v příštích několika měsících uzavřít příměří, mohl by HDP v příštím roce vzrůst o 23 %.

"Ukrajina, která byla na začátku chudou zemí, ještě zchudne," řekla Javorciková. "Domníváme se, že třetina až polovina firem zastavila činnost a spotřeba elektřiny je na 60 % předválečné úrovně," podotkla.

Nejnovější předpověď banky vychází z optimistických předpokladů, jako je zmírnění cen potravinářských komodit a pokles cen ropy na 90 dolarů za barel.

Ruská ekonomika by měla letos klesnout o deset procent. V příštím roce pak zaznamená nulový růst kvůli zpřísnění sankcí. Pro obě země bude letošní pokles nejprudší od roku 1994, kdy se region vzpamatovával z pádu Sovětského svazu.

Rusko podle EBRD přišlo kvůli nedávným sankcím u ropy a plynu na příjmech z vývozu o přibližně 30 miliard USD. To odpovídá přibližně dvěma procentům HDP. "I když budou sankce zrušené, pověst Ruska jako investiční destinace bude poškozená," řekla Javorciková. "Na řeči o znárodnění majetku nadnárodních společností se bude ještě nějakou dobu vzpomínat," dodala.

Dopady konfliktu budou znát široko daleko a je zde i značné riziko, že některé rozvíjející se země posílí vývozní omezení, aby ochránily domácí spotřebitele před dalším růstem cen. Zrychlí také zvyšování úrokových sazeb, dodala Javorciková.

Výrazně dopady pocítí zejména Turecko kvůli růstu nákladů na dovoz energií a obilí a poklesu příjmů od ruských a ukrajinských turistů. Turecko je největším příjemcem peněz z EBRD a banka snížila výhled růstu HDP země pro letošní rok o 1,5 procentního bodu na dvě procenta. Příští rok má ekonomika vzrůst o 3,5 %.

Guvernéři EBRD mají v příštích dnech rozhodnout o návrhu pozastavení přístupu Ruska a Běloruska k penězům od banky na dobu neurčitou, dodala Javorcikova. EBRD neposkytuje nové peníze Rusku od anexe Krymu v roce 2014 a zavedla moratorium na nové investice v Bělorusku po sporných volbách v roce 2020.

Zdroj: ČTK

Ekonomické a politické hrozbyGeopolitikaHDPRuskoUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná