Americké akcie v pátek posílily díky březnovým datům z trhu práce USA
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne mírně posílily po zveřejnění příznivé březnové statistiky z trhu práce USA. V týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly.
Index Dow v pátek stoupl o 0,4 % na 34 818,27 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,34 % na 4 545,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal o 0,29 % na 14 261,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,52 % na 19,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest a půl bazického bodu na 2,39 %.
Míra nezaměstnanosti v USA v březnu klesla na 3,6 % z únorových 3,8 %, a byla tak nejnižší od února 2020. Zaměstnavatelé i nadále rychle nabírali a mzdy dále rostly, i když ne tolik, aby udržely krok s inflací.
Akcie technologické společnosti Apple ztratily 0,2 % poté, co firmu banka JPMorgan Chase vyškrtla ze svého seznamu sledovaných titulů. Ze stejného důvodu oslabily o 3,8 % i akcie amerického výrobce čipů QUALCOMM.
Akcie prodejce videoher GameStop v pátek odevzdaly prvotní zisky, které zaznamenaly po oznámení, že firma požádá akcionáře o souhlas s jejich štěpením. Cenné papíry nakonec den uzavřely se ztrátou 1,05 %.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 0,1 %, S&P 500 posílil o 0,1 % a Nasdaq Composite přidal 0,7 %.
Dolar v pátek zpevnil k euru i vůči koši měn
Statistika z trhu práce posílila i americký dolar. Naopak euro oslabilo zveřejnění dat o březnové inflaci v eurozóně, která vystoupila na 7,5 %, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety.
Euro krátce před 22.00 SELČ ztrácelo k dolaru 0,2 % na 1,1042 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával 0,3 % na 98,61 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v březnu vzniklo 431 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek zhruba 490 tisíc míst po vzniku přibližně 750 tisíc míst v únoru (revidováno z 678 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 3,6 % z 3,8 % v únoru, čekal se pokles na 3,7 %. Údaje zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Ukrajinská centrální banka požádala centrální banky Japonska, Británie, Spojených států a EU a Evropskou komisi, aby kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakázaly transakce v ruských a běloruských rublech ve svých zemích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinské centrální banky.
- Továrna společnosti Mondelēz International ve městě Trosťanec v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny utrpěla během bojů "značné škody". S odvoláním na páteční oznámení amerického výrobce cukrovinek o tom informovala agentura Reuters. V neděli ukrajinský generální štáb uvedl, že Ukrajinci město osvobodili, což tento týden potvrdily i Spojené státy.
- Pracovníci skladu firmy Amazon na newyorském Staten Islandu se v hlasování vyslovili pro vytvoření odborové organizace a postarali se o první úspěch odborářských snah v dějinách amerického obchodního giganta. Zaměstnanci své sdružení do odborů odsouhlasili poměrem 2 654 hlasů ku 2 131, účast dosáhla asi 58 %, informovala v pátek americká média. Výsledek ještě může být terčem stížností, uvádí agentura AP.
- Index nákupních manažerů v americké výrobě od ISM v březnu klesl na 57,1 bodu (odhad: 59 bodů, únor: 58,6 bodu).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost HP koupí výrobce audiovizuálních produktů Poly za 1,7 miliardy USD. Chce tak využít rostoucího zájmu o elektronické produkty, který vyvolala kombinace práce z domova a z kanceláře.
- Americká společnost Apple plánuje v příštím čtvrtletí snížit výrobu svých přístrojů iPhone SE proti původnímu plánu o 20 %. Je to jeden z prvních signálů, že válka na Ukrajině a hrozící inflace začaly snižovat poptávku spotřebitelů po elektronice. Napsal to list Nikkei Asia s odvoláním na informované zdroje. Firma rovněž sníží výrobu sluchátek AirPods.
- Čistý zisk čínské technologické společnosti Huawei Technologies v loňském roce vzrostl o rekordních 76 procent na 113,7 miliardy jüanů (401,6 miliardy Kč). Důvodem byl prodej majetku. Tržby firmy však poprvé klesly kvůli sankcím Spojených států a slabší domácí poptávce způsobené pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z dnešního prohlášení společnosti.
- Největší americká banka JPMorgan Chase & Co. plánuje letos zvýšit počet svých zaměstnanců v Německu o 25 procent. Do prosince chce ve Frankfurtu nad Mohanem mít zhruba 700 lidí. S odvoláním na šéfa německé divize banky Stefana Povalyho o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg.
- Když telekomunikační firma Nokia na začátku března oznámila přerušení dodávek do Ruska, nezmínila se o tom, že se tam řadu let vědomě podílela na propojení sítě největšího ruského mobilního operátora MTS s nejsilnějším nástrojem ruské vlády pro digitální sledování. Napsal to v pondělí list The New York Times, podle kterého finská společnost vazbu na špehovací systém tajné služby FSB podpořila vybavením, softwarem i poradenstvím.
- Nizozemský antimonopolní úřad v pondělí vyměřil americké technologické společnosti Apple již desátou týdenní pokutu ve výši pět milionů eur. Důvodem je, že firma podle úřadu stále neuposlechla nařízení, aby umožnila vývojářům v Nizozemsku používat pro seznamovací aplikace nabízené v obchodě App Store jiné než její platební metody. Celkově tak již úřad americkou firmu pokutoval částkou 50 milionů eur, což je v rámci jeho nynějšího nařízení maximum.
- Spojené státy a jejich spojenci plánují nové sankce, které zasáhnou další sektory ruské ekonomiky a důležité dodavatelské řetězce, uvedl v úterý náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. Podle agentury Reuters neupřesnil, kterých odvětví či společností by se připravované rozšíření sankčního režimu mohlo dotknout.
- Protipandemická uzávěra Šanghaje se negativně projeví na nákladní dopravě a zvýší její náklady, varoval v úterý dánský námořní dopravce A.P. Møller-Mærsk. Postup Číny proti pandemii covidu-19 dále otřásá globálními dodavatelskými řetězci, napsala agentura Reuters. Čínské pobřežní město je rušnou námořní a leteckou křižovatkou.
- Globální informační a výzkumnou firmu Nielsen Holdings (v úterý +20,36 %) převezme za 16 miliard dolarů konsorcium investičních společností v čele s Brookfield Asset Management a Elliott Management. Transakci, která zahrnuje i dluh, v úterý potvrdila společnost Nielsen. Hodnota vlastního kapitálu transakce činí 10,1 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
- Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (v úterý -0,03 %) přestane do Ruska dodávat kosmetické výrobky. Zemi ale bude dále zásobovat léky a zdravotnickými potřebami. Firma, která tak podobně jako jiné západní společnosti reaguje na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, to uvedla ve svém úterním sdělení. Johnson & Johnson prodává řadu produktů zaměřených na zdraví pleti, krásu a péči o ústní dutinu. Stojí za značkami, jako jsou Neutrogena, Aveeno a Listerine.
- Ruský rubl v úterý v Moskvě zpevnil o více než sedm procent na zhruba 83 USD/RUB. Dostal se tak na nejsilnější úroveň od 25. února, tedy od druhého dne války na Ukrajině. Později nicméně o část zisků přišel a pohyboval se v blízkosti 86 USD/RUB. Podle analytiků nyní ruskou měnu podporuje záměr prodávat ruský plyn za rubly a povinnost ruských podniků směňovat za rubly 80 % devizových příjmů, napsala agentura Reuters.
- Vietnamská automobilka VinFast plánuje postavit továrnu na výrobu elektromobilů ve Spojených státech. Počáteční investice do závodu v Severní Karolíně má činit dvě miliardy dolarů a výroba má začít v červenci 2024.
- Americká ekonomika v čtvrtém čtvrtletí 2021 zrychlila růst v přepočtu na celý rok na 6,9 % z 2,3 % v třetím kvartálu. V konečné zprávě to ve středu oznámilo americké ministerstvo obchodu. Dřívější odhad počítal s růstem v přepočtu na celý rok o sedm procent.
- V americkém soukromém sektoru v březnu stoupl počet pracovních míst o 455 tisíc, oznámila ve středu organizace ADP. Po únorovém růstu o 486 tisíc míst (revidováno z 475 tisíc) čekali analytici přírůstek 450 tisíc míst.
- Finanční sankce uvalené na Rusko by mohly postupně oslabovat dominantní postavení amerického dolaru a jejich výsledkem může být větší roztříštěnost mezinárodního měnového systému. Uvedla to v rozhovoru s listem Financial Times první náměstkyně šéfky Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová.
- Společnost Meta Platforms, která provozuje sociální síť Facebook, si najala jednu z největších poradenských firem republikánských politiků, aby v médiích napříč Spojenými státy šířila obsah namířený proti konkurenční platformě TikTok. Součástí kampaně byly komentáře či dopisy šéfredaktorům zveřejňované v regionálních listech a další kroky propagující pohled, že TikTok je hrozbou pro americkou společnosti a zejména děti. Zjistil to deník The Washington Post (WP), který se dostal ke komunikaci mezi účastníky operace. Podobné praktiky známé z politiky jsou podle něj ve světě moderních technologií čím dál viditelnější.
- Osobní příjmy v USA v únoru meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,5 %, leden: +0,1 %), osobní výdaje se zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,6 %, leden: +2,7 %). Meziroční PCE inflace v únoru stoupla na 6,4 % z 6 % v lednu (odhad: 6,7 %) a meziměsíční PCE inflace se zvýšila na 0,6 % z 0,5 % v lednu.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 26. března stoupl na 202 tisíc ze 188 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 187 tisíc), čekal se růst na 197 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. března klesl na 1,307 milionu z 1,342 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,350 milionu), čekal se růst na 1,350 milionu.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v březnu stoupl na 62,9 bodu (odhad: 57 bodů, únor: 56,3 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky McCormick & Co (v úterý -0,74 %) v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 1,52 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology (v úterním after-marketu +4,5 %) ve 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 1,98 USD), tržby 7,77 miliardy USD (odhad: 7,53 miliardy USD). Firma překonala očekávání i svým výhledem na probíhající kvartál.
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 33,8 miliardy USD (odhad: 33,2 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK