Omán a Česko zahájily jednání o dodávkách zkapalněného zemního plynu
Omán zahájil s Českem jednání o možných dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG). Kromě samotného dovozu je také možnost, že by Česko investovalo do vlastní výrobny zkapalněného zemního plynu přímo v Ománu a LNG si tak vyrábělo samo. Vyplynulo to z jednání zástupců akademicko-podnikatelské mise, které se skládala ze zástupců České geologické služby, ministerstva životního prostředí, VŠCHT v Praze, VŠB Ostrava, VUT v Brně a zástupců některých českých firem v Ománu pod záštitou honorárního konzula Sultanátu Omán Ivo Vaňka.
"Nejvíce oceňuji vstřícnost ománské strany pro zahájení rozhovorů o dodávkách zkapalněného zemního plynu do Česka i nabídku realizace české investice do zkapalňování zemního plynu ve speciální ekonomické zóně," uvedl dnes Vaněk.
Akademicko-podnikatelská mise do Ománu se uskutečnila na konci března. Omán podle Vaňka nemá velké přebytky zkapalněného plynu. "Co vyrobí to prodá, ale rezervy tam ještě v každém případě jsou a Omán je připravený pomoci Česku ve svízelné situaci," uvedl Vaněk s odkazem na hrozbu zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.
Možnou výrobu LNG v Ománu by podle něj mohl zainvestovat soukromý subjekt z Česka nebo stát jako takový. Česko by díky tomu podle něj nakupovalo a zkapalňovalo plyn za ty nejlepší ceny, možné přebytky by mohlo podle Vaňka například také prodávat dalším státům EU. "Česká republika tuto nabídku dostala a já ji tímto prezentuji," uvedl Vaněk.
S Ománem by mělo v říjnu vzniknout také letecké spojení, jednou týdně by mělo pražské letiště a letiště Salála v druhém největším městě Ománu spojit letadlo společnosti SalamAir. Letecké spojení začne fungovat po tamním monzunovém období od 1. října a potrvá do konce dubna, kdy se kvůli monzunům opět zastaví.
Mise se zaměřila také na spolupráci v těžbě ománských nerostných surovin, konkrétně zlata, mědi, uranu, chromu, niklu nebo sklářských písků. Omán by mohl s Českem spolupracovat také v energetice z obnovitelných zdrojů nebo ve výstavbě rafinérií. Během cesty do Ománu se uskutečnilo na 20 jednání na vysoké úrovni, například s prvním náměstkem ministra energetiky a nerostných surovin nebo viceprezidentem Petroleum Development Oman, která je vlastníkem vytěžené ropy a zemního plynu v Ománu.
Zkapalněný zemní plyn je zemní plyn ve zkapalněné formě. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován pomocí tankerů nebo cisteren.
Zdroj: ČTK
Aktuality
