Onet.pl: Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska
Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal. Minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem polská strana odmítla.
Informace onet.pl potvrdily nejmenované zdroje ve vládě i v plynárenské společnosti PGNiG. Na ministerstvu životního prostředí zasedá krizový štáb, uvádí onet.pl a ještě v úterý má vláda vydat oficiální informace. Ruská strana Polsko neinformovala, proč dodávky plynu zastavila.
Dlouhodobá smlouva o dodávkách ruského plynu mezi ruským Gazpromem a polským PGNiG vyprší s koncem letošního roku.
Podle Tomasze Stempieně, šéfa společnosti Gaz-System, což je provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Polsku, jsou zásobníky v zemi nyní naplněny z 80 %.
Podle think tanku Forum Energii Polsko asi 55 % své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Do konce letošního roku má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.
Loni v prosinci zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS uvedli, že přerušení dodávek plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Česko suroviny odebírá především z jiných přepravních tras, uvedl tehdy zástupce NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu této suroviny do Česka.
Na ruském plynu jsou v EU nejvíce závislé Česko a Lotyšsko
Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 % spotřeby plynu v EU. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česko a Lotyšsko, kde tvoří 100 % spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 %.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu byl tok plynu do Evropy zatím stabilní. Západní země ale už delší dobu zvažují, jak snížit svou závislost na ruských energetických surovinách. Evropská komise začátkem března oznámila, že už letos plánuje omezit závislost EU na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu mnohem dříve než v roce 2030. Na začátku dubna pak předseda Evropské rady Charles Michel po zveřejnění pátého balíku unijních sankcí, jehož součástí je také zákaz dovozu ruského uhlí, řekl, že dříve nebo později bude zapotřebí i zákaz ruské ropy a plynu.
Rusko na druhou stranu začalo od začátku dubna od odběratelů z takzvaných nikoli přátelských zemí za plyn požadovat platbu v rublech. Země EU za plyn platí v eurech nebo dolarech a ruský požadavek označují za jednostranné porušení smluv. Také Evropská komise 1. dubna uvedla, že evropské podniky, jejichž smlouvy o dodávkách plynu s Ruskem stanovují platby v eurech či dolarech, by neměly přistoupit na ruský požadavek rublových plateb.
Zdroj: ČTK
Aktuality
