GfK: Nálada německých spotřebitelů kvůli válce tento měsíc klesne na rekordní minimum
Nálada německých spotřebitelů tento měsíc klesne na rekordní minimum, protože válka na Ukrajině způsobuje růst nákladů domácností a maří naděje na oživení ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně 2 000 německými spotřebiteli, jehož výsledky zveřejnil výzkumný institut GfK.
Index spotřebitelské nálady pro květen klesl na minus 26,5 bodu z revidovaných minus 15,7 bodu v předchozím měsíci. Dostal se tak níže než bylo předchozí rekordní minimum z května 2020, kdy byla německá ekonomika uzavřená a v zemi vrcholila první vlna pandemie. Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru čekali snížení indexu na minus 16 bodů. Hodnota pod nulou znamená pokles spotřeby.
"Válka na Ukrajině a vysoká inflace zasadily vážnou ránu náladě spotřebitelů. To znamená, že naděje na oživení po uvolnění omezení souvisejících s pandemií byly definitivně zmařeny," uvedl odborník GfK Rolf Bürkl. K trvalé změně trendu nálady dojde podle něj pouze v případě úspěšného mírového jednání.
Válka, která začala ruskou invazí na Ukrajinu 24. února, způsobila prudký růst cen energií a rozsáhlé sankce vůči Moskvě. To obojí snížilo kupní sílu spotřebitelů, upozornil GfK. Pokles nálady také urychlil výrazný růst sklonu k úsporám v dubnu.
Válka výrazně zhoršila očekávání Němců ohledně ekonomických vyhlídek, jejích příjmů i sklonu k nákupům. Ukazatel příjmových očekávání je nejníže od února 2003.
Zpráva přichází ve stejný den, kdy se německá vláda chystá představit aktualizovanou ekonomickou prognózu. Podle zdrojů vláda sníží odhad růstu největší světové ekonomiky pro letošní rok kvůli válce na Ukrajině na 2,2 procenta z 3,6 procenta. Loni hrubý domácí produkt Německa vzrostl o 2,9 procenta po předloňském propadu o 4,6 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Zdroj: ČTK
Aktuality
