Evropské akcie ve čtvrtek zdražovaly, na kontinentu hoří spor o ruský plyn
Během čtvrtka přinesla vrcholící výsledková sezóna evropským burzám čtvrtletní čísla společností Sanofi, TotalEnergies, Barclays, Unilever, Volvo Cars a mnoha dalších. Maďarsko a několik středoevropských společností pak oznámily akceptaci ruských podmínek týkajících se plateb za zemní plyn. Německo pak přidalo nejvyšší hodnotu inflace od znovusjednocení země před více než třiceti lety.
Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,16 % na 445,02 bodu, německý DAX přidal 0,60 % na 13 876,69 bodu, britský FTSE 100 nabyl 0,80 % na 7 485,20 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,20 % na 6 458,12 bodu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu se v dubnu zvýšilo na 7,4 procenta, což je maximum od znovusjednocení Německa v roce 1990. V předběžné zprávě to ve čtvrtek oznámil německý statistický úřad Destatis. Důvodem růstu inflace jsou vysoké ceny energií a další hospodářské následky ruské invaze na Ukrajinu. V březnu míra inflace po prudkém zrychlení činila 7,3 procenta.
- Maďarsko přistoupilo na platební podmínky Moskvy pro odběr ruského plynu, potvrdil americké televizi CNN ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko podle něj nemá alternativní možnosti, jak si zajistit energetické zdroje nebo trasy, které by zemi umožnily v nejbližších letech ukončit dovoz z Ruska. Szijjártó již dříve uváděl, že jeho země nepodpoří žádnou podobu evropských sankcí, která by se týkala ruské ropy a plynu.
- Rakouská energetická skupina OMV, která je jedním z největších dovozců ruského plynu, se chystá u finančního ústavu Gazprombank ve Švýcarsku otevřít si účty v rublech. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). Rakouský podnik tak vyhoví požadavkům Kremlu, který od svých odběratelů v EU začal vyžadovat platby v ruské měně.
- Německá energetická společnost Uniper bude platby za dodávky plynu z Ruska převádět do ruské banky a nikoliv do banky v Evropě. Řekl to mluvčí firmy německému listu Rheinische Post.
- Čínská společnost Alibaba Group se chystá rozšířit svou součást Lazada i do Evropy. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na dva informované zdroje. Lazada se teď zaměřuje na elektronické obchodování v jihovýchodní Asii a chystaná expanze je součástí snahy čínské firmy o další růst v zahraničí.
- Americké internetové firmy Twitter a Google dostaly v Rusku pokutu každá z nich tři miliony rublů (asi 947 000 Kč) za to, že ze svých sociálních sítí neodstraňují zakázaný obsah. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Interfax.
- V případě úplného unijního embarga by maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL trvalo až čtyři roky a stálo až 700 milionů dolarů, kdyby měla plně nahradit dovoz ropy z Ruska. Řekl to ve čtvrtek šéf podniku Zsolt Hernádi. Evropská unie v rámci případných dalších sankcí proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu zvažuje omezení dovozu ruské ropy. Zatím nepadl žádný oficiální návrh, vlády posuzují možné dopady.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk švédského výrobce osobních aut Volvo v prvním čtvrtletí klesl o 28 procent na šest miliard švédských korun (14,3 miliardy Kč). Jedním z důvodů je růst nákladů a nižší zisk ze společných podniků. Nedostatek čipů také omezil výrobu na konci prvního čtvrtletí. Výsledky však překonaly odhady analytiků, kteří v anketě společnosti Refinitiv čekali provozní zisk v průměru 4,13 miliardy SEK. Tržby vzrostly o osm procent na 74,3 miliardy SEK (177,2 miliardy Kč) a rovněž překonaly očekávání.
- Čistý zisk Monety Money Bank v prvním čtvrtletí letošního roku vyskočil meziročně o 116 % na 1,29 miliardy korun. Celkové provozní výnosy bance vzrostly o 13 % na 3,02 miliardy korun. Hospodářské výsledky podpořily růst tržních úrokových sazeb a rozpuštění opravných položek. Provozní náklady zůstaly i přes inflaci na úrovni 1,52 miliardy korun.
Zdroj: CNBC