Inflace v eurozóně stoupla v dubnu na rekordních 7,5 %, růst HDP unie v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,4 %
Míra meziroční inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 %, v březnu byla na 7,4 %. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Prudce vzrostly ceny energií, výrazně se však zvýšily i ceny potravin. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii. Eurostat v pátek zveřejnil i první odhad vývoje HDP Evropské unie a eurozóny.
Míra inflace zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky, která jej stanovila na dvě procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,6 %.
Ceny energií se v dubnu meziročně zvýšily o 38 %, ceny potravin, alkoholu a tabáku pak vzrostly o 6,4 %. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply o 3,8 % a ceny služeb o 3,3 %.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, stoupla na 3,9 % z březnových 3,2 %. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny vzrostly o 3,5 %.
Podle předběžného odhadu nejvíce rostly ceny v Estonsku, kde inflace zrychlila na 19 % z březnové hodnoty 14,8 %. V Litvě inflace činila 16,6 %. O více než 10 % ceny stouply v Lotyšsku, Nizozemsku a na Slovensku.
Zpřesněnou zprávu s dalšími podrobnostmi a údaji za celou Evropskou unii zveřejní statistický úřad 18. května.
Ekonomika EU v prvním čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,4 %
Hospodářství Evropské unie v prvním čtvrtletí vykázalo podle sezónně přepočtených údajů proti předchozím třem měsícům růst o 0,4 %. To je o desetinu procentního bodu méně než v posledním čtvrtletí loňského roku. V meziročním srovnání naopak tempo růstu hrubého domácího produktu stouplo na 5,2 % z 4,9 % v závěru loňského roku.
V meziročním srovnání naopak tempo růstu hrubého domácího produktu stouplo na 5,2 % z 4,9 % v závěru loňského roku. Meziroční růst je dán především faktem, že před rokem na hospodářství dopadala omezení spojená s pandemií covidu-19.
V 19 členských zemích platících eurem tempo růstu mezičtvrtletně kleslo z 0,3 % na 0,2 %. Meziročně ale růst v eurozóně stejně jako v celé sedmadvacítce zrychlil, a to z 4,7 % na 5 %.
Rychlý odhad je založen pouze na dílčích údajích, které se budou dále zpřesňovat. Eurostat má zatím k dispozici za první čtvrtletí údaje z 11 států, mezi nimiž vykázalo nejvyšší mezičtvrtletní růst Portugalsko (2,6 %), Rakousko (2,5 %) a Lotyšsko (2,1 %).
Česká ekonomika vzrostla proti předchozímu čtvrtletí o 0,7 % a německá o 0,2 %, zatímco ve Francii se hospodářský růst zastavil. Pokles ekonomiky zaznamenaly proti předchozím třem měsícům Itálie (-0,2 %) a Švédsko (-0,4 %).
Zdroj: ČTK
Aktuality
