US MARKETOtevírá za: 7 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Meziroční růst cen českých výrobců zrychlil i v dubnu, především v zemědělství

Meziroční růst cen výrobců v dubnu dále zrychlil. V průmyslu se ceny zvýšily o 26,6 procenta po březnovém růstu o 24,7 procenta. V zemědělství zrychlil růst na 35,3 procenta z 27,2 procenta, a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. Ve stavebnictví ceny stouply o 12,9 procenta z 12 procent. Ceny tržních služeb pro podniky byly v dubnu meziročně vyšší o 5,5 procenta, zatímco v březnu o 4,9 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele a podle ekonoma Víta Hradila lze očekávat, že spotřebitelská inflace proto letos dosáhne patnácti procent.

V průmyslu zaznamenali statistici nejvýraznější zdražování v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly meziročně o více než polovinu, chemické látky a výrobky zdražily o 43,8 procenta, obecné kovy a kovodělné výrobky o 34,5 procenta a dřevo, papír a tisk téměř o třetinu.

Nejvyšší za posledních 30 let byl meziroční růst cen zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta. Ceny olejnin stouply meziročně skoro o dvě třetiny, obiloviny podražily o 51,2 procenta, ceny skotu stouply o téměř 26 procent. Brambory zdražily o 15,2 procenta, zelenina o 13,6 procenta. Ceny ovoce byly naopak nižší o 13,8 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ meziročně zvýšily téměř o 13 procent. Materiály a výrobky spotřebovávaných ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.

V oblasti tržních služeb pro podniky stouply ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,8 procenta. Skladovací a podpůrné služby v dopravě zdražily o 14,3 procenta a služby v oblasti zaměstnání o 13,3 procenta.

Ceny výrobců v dubnu rostly také v meziměsíčním srovnání. V průmyslu to bylo o 2,3 procenta, v zemědělství o osm procent, ve stavebnictví o 1,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti březnu o půl procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 15,5 procenta.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila dubnová data v souhrnu nepřinesla ani velká překvapení, ani mnoho důvodů k optimismu. "Cenově nejvíce problematické sektory zůstávají stejné a napětí v nich nikterak nepolevuje. Ať se podíváme na energie, kovy či potravinářství, žádný z těchto oddílů dosud nevykazuje známky uklidňování. Nedočkáme se ho zřejmě ani v nejbližších měsících, jelikož faktory, které zde tlačí na ceny - ať již se jedná o válku na Ukrajině, či dozvuky pandemie -, zůstávají v platnosti. Za celý letošní rok lze již nyní u průmyslových výrobců patrně počítat s průměrným růstem cen přes 25 %, a pokud nakonec cenová dynamika nepřekoná 30 %, bude to možné považovat za úspěch. Pokračovat bude i průsak cen výrobců do cen spotřebitelů, byť patrně čím dál nižším tempem. Schopnost výrobců přenášet vyšší ceny na zákazníky totiž začíná narážet na limity finančních možností českých domácností. Budeme tak patrně svědky situace, kdy sektory produkující zbytné zboží a služby již potká neochota kupujících zvýšené ceny tolerovat, a tyto se tak mohou začít dostávat do problémů s rentabilitou. Naopak pokračující zdražování nezbytných statků se do spotřebitelské inflace bude propisovat nadále, což ji bude dále přiživovat. Ta tak letos v průměru může atakovat hranici 15 %," domnívá se Hradil.

Zdroj: ČTK, Cyrrus

Česká ekonomikaInflaceZemědělství
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika