Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, nejvýrazněji klesly cenné papíry maloobchodních prodejců
Po středečním propadu cen akcií ve Spojených státech ve čtvrtek oslabovaly rovněž ty evropské. Dolů je táhl především maloobchod, který měl značný vliv i na pokles cen amerických akcií.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek odepsal 1,37 % na 427,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,82 % na 7 302,74 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,90 % na 13 882,30 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,26 % a seanci zakončil na 6 272,71 bodu. Ve středu STOXX Europe 600 klesl o procento.
Dílčí index akcií evropských maloobchodních firem klesl zhruba o dvě procenta. Ztráty ovšem vykázala všechna hlavní odvětví. Akcie společností Nestlé, Tesco, Diageo a Unilever oslabily o 4,5 až 5,5 %. Akcie britské Royal Mail po zveřejnění výsledků hospodaření za loňský fiskální rok klesly o 12,4 %. Naopak britská firma zaměřená na opravy domů HomeServe díky nabídce na převzetí posílila o 10,2 %.
Hlavní americké indexy zakončily středeční obchodování se ztrátami od 3,6 do 4,7 %. Dow uzavřel nejníže od března 2021.
Výprodej na Wall Street vyvolala americká maloobchodní společnost Target, které v prvním čtvrtletí klesl zisk na polovinu. Varovala také, že na maržích by se negativně mohly projevit náklady na dopravu, k jejichž růstu přispívají vysoké ceny paliv. Už předtím snížil výhled zisku největší maloobchodní řetězec světa - americká společnost Walmart. Maloobchodníci doplácejí na vysokou inflaci, která nutí spotřebitele více si své nákupy rozmýšlet.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Asociace na ochranu spotřebitelů Foodwatch France ve čtvrtek oznámila, že podává žalobu na firmy Ferrero a Nestlé. Obě firmy viní z toho, že jejich výrobky byly závadné a způsobily zdravotní obtíže desítkám lidí. Evropské úřady již vyšetřují několik případů salmonely, které by mohly souviset s čokoládami Kinder od firmy Ferrero. Ve Francii se desítky lidí nakazily bakterií E.coli po konzumaci pizzy Buitoni, která patří Nestlé.
- Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur, zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur. Ve čtvrtek to uvedla Evropská centrální banka. Ač je to nízký schodek, znamená to první deficit za zhruba deset let.
- Americký řetězec fastfoodů McDonald's prodá svůj byznys v Rusku současnému provozovateli a držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Největší prodejce hamburgerů na světě ve čtvrtek uvedl, že firma pak bude v Rusku působit pod jiným názvem. McDonald's už v březnu oznámil, že po ruské invazi na Ukrajinu své aktivity v Rusku pozastavuje a začátkem tohoto týdne uvedl, že je prodá.
- Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně stoupla o 3,3 % (únor: +8,9 %), meziměsíčně stagnovala (únor: +1,1 %).
Výsledková sezóna
- Britské nízkonákladové aerolinky easyJet v prvním finančním pololetí meziročně snížily ztrátu před zdaněním ze 701 milionů na 545 milionů liber. Rezervací má v posledních deseti týdnech už více než před pandemií a za celý finanční rok hodlá odbavit přes 1,1 milionu pasažérů.
Zdroj: CNBC, ČTK