Podíl zahraničních investorů na trhu s českými dluhopisy během prvního čtvrtletí stoupl
Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, v prvním čtvrtletí stoupl na 27,6 procenta. Na konci loňského roku činil 26,5 procenta, což byla nejnižší hodnota od července 2016. Vyplývá to z dat ministerstva financí. V absolutní hodnotě objem korunových dluhopisů v majetku zahraničních investorů během čtvrtletí stoupl na 669,4 miliardy korun z 608 miliard korun na konci roku 2021. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo ke konci března 2,5 bilionu korun.
V meziročním srovnání je ale absolutní objem i podíl dluhopisů v držení zahraničních investorů nižší. Loni ke konci března podíl činil 33,3 procenta. Investoři ze zahraničí tehdy drželi státní dluhopisy za zhruba 693 miliard korun.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil, že z dlouhodobějšího pohledu drží zahraniční investoři stále citelně více českých korunových státních dluhopisů, než bylo zvykem před zahájením kurzového závazku ČNB v roce 2013. "Nadále vysoký objem podílu nerezidentů na držbě státních dluhopisů tak představuje určité riziko spojené s možným skokovým uzavíráním pozic v časech zvýšené tržní nejistoty, což by vedlo k rychlejšímu oslabení koruny či růstu výnosů státních dluhopisů," uvedl.
Podíl zahraničních investorů začal výrazně růst v souvislosti s očekávaným koncem devizových intervencí České národní banky v roce 2017. Centrální banka je ukončila 6. dubna. Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů 51,35 procenta byl v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Státní dluhopisy také byly pro zahraniční investory jedním z mála nástrojů, kam své peníze mohli umístit. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů.
Před začátkem kurzového režimu ČNB v roce 2013 byl průměrný objem dluhopisů držený zahraničními investory kolem 170 miliard korun, tedy kolem 13 procent.
Zdroj: ČTK