Podmínky v tuzemském průmyslu se v květnu zlepšily, index nákupních manažerů je ale nejníže od října 2020
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v květnu mírně zlepšily, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 52,3 bodu z dubnových 54,4 bodu. To je nejnižší hodnota od října 2020. K poklesu indexu přispěl mimo jiné další pokles nových zakázek. Informovala o tom ve středu společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
Nové zakázky podle firem klesly kvůli problémům v automobilovém průmyslu a nejistotě mezi klienty způsobené válkou na Ukrajině. Pokles odbytu podle průzkumu zrychlil a byl nejvýraznější od června 2020. Silně klesly také nové exportní zakázky, a to nejvyšším tempem za zhruba dva roky.
"Čeští výrobci v květnu upozornili na další ztrátu tempa růstu. Výroba vzrostla jen nepatrně a nové zakázky opět klesly. Ve slabé poptávce od domácích i zahraničních klientů se odrážel pokračující nedostatek materiálu, z širšího pohledu ovšem poukazoval na drsný efekt inflace na výdaje zákazníků," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jonesová.
Výrobní PMI pro Českou republiku zpracovává společnost S&P Global na základě odpovědí od panelu nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Panel je rozvrstven podle sektorů a počtů zaměstnanců na základě příspěvku k českému HDP.
Zdroj: ČTK