US MARKETOtevírá za: 14 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

OECD zhoršila výhled globálního růstu na letošní rok na 3 %

Válka na Ukrajině výrazně zhoršila výhled ekonomického růstu, světová ekonomika by se ale i tak měla vyhnout stagflaci. Uvedla to ve středeční zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Současně snížila výhled globálního růstu na letošní rok na 3 % z prosincového odhadu 4,5 %. V případě České republiky OECD zhoršila výhled letošního růstu na 1,82 % z 2,96 %. V příštím roce tempo globálního růstu podle OECD dále klesne a dosáhne na 2,8 %. Původně očekávala zpomalení na 3,2 %.

Za nepravděpodobné OECD považuje rychlou úlevu od vysokých spotřebitelských cen. V letošním roce má inflace v členských zemích dosáhnout vrcholu 8,5 %, v příštím roce má klesnout na 6 %. Dříve OECD čekala, že vrchol inflace bude letos 5 % a pak začne růst cen zpomalovat. Na příští rok inflaci odhadovala na 3 %.

Navzdory výhledu slabšího růstu a vyšší inflace vidí OECD jen velmi nízké riziko, že by se objevila stagflace podobná té z poloviny 70. let 20. století, kdy šok z cen ropy vyvolal prudký růst spotřebitelských cen a nezaměstnanosti. Zejména rozvinuté ekonomiky jsou nyní mnohem více závislé na službách a jsou i méně energeticky náročné. Centrální banky mají také volnější ruce v boji s inflací.

OECD také vidí pádné důvody pro postupné odstraňování stimulů měnové politiky v zemích s vysokou inflací. Mezi ně patří zejména Spojené státy a země ve východní Evropě.

Ve Spojených státech končí fiskální stimuly související s pandemií. Americká ekonomika by letos měla vykázat růst o 2,5 %, příští rok ale tempo růstu podle EOCD klesne na 1,2 %. Původně OECD očekávala letos vzestup HDP o 3,7 % a příští rok pokles tempa expanze na 2,4 %.

Čínskou ekonomiku tvrdě zasáhla nová vlna pandemických omezení, HDP se tam proto letos podle predikce OECD zvýší jen o 4,4 % a příští rok o 4,9 %. Předchozí prognóza počítala s růstem v obou letech o 5,1 %.

Ekonomika eurozóny, která je více napojena na dovoz energií z Ruska, by letos měla vzrůst o 2,6 % a příští rok o 1,6 %. To je výrazně zhoršení proti původnímu očekávanému růstu v tomto roce o 4,3 %. Na příští rok OECD původně čekala růst o 2,5 %.

Zdroj: ČTK

HDPHospodářský růstInvestiční a ekonomický výhledSvětová ekonomikaVýhled na rok 2022
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa