Evropské akcie ve středu oslabovaly, investoři se bojí recese
Evropské akciové indexy ve středu ztrácely, investoři se obávají možné recese v období zpřísňování měnové politiky centrálních bank v USA i v Evropě. Nejvíce ze sledovaných indexů oslaboval německý DAX, odepsal přes 1,7 %. Nedařilo se především automobilovému průmyslu. Výrazný propad zaznamenaly akcie nizozenmeské rozvážkové společnosti Just Eat Takeaway, které poklesly o 17 %. Dařilo se naopak švédské oděvní společnosti H&M poté, co prezentované výsledky překonaly odhady. Její akcie vzrostly o 2,2 %.
Celoevropský index Stoxx 600 odepsal 0,67 % na 413,42 bodu, německý DAX ztratil 1,73 % na 13 003,35 bodu, britský FTSE 100 poklesl o 0,15 % na 7 312,32 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,9 % na 6 031,48 bodu.
Středeční události na evropských trzích
- Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá ze středeční zprávy Evropské komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.
- Společnost Siemens Energy se ohradila vůči tvrzení Ruska, že muselo omezit dodávky plynu do Německa, protože firma neprovedla včas servis turbín. Informovala o tom agentura DPA.
- Těžiště investic skupiny PPF by nyní mělo být v Evropě. PPF pokračuje v úplném opouštění ruského trhu, na trzích spotřebitelského financování v Asii chce hledat partnery, kteří by pro společné podniky získali finance k jejich dalšímu rozvoji. V Číně by chtěla tamní Home Credit postupně prodat. Novinářům to řekl ředitel PPF Jiří Šmejc, který do čela skupiny nastoupil v červnu.
- Celosvětový nedostatek polovodičů, který narušuje výrobu automobilového sektoru, bude pokračovat i v příštím roce. Řekl to šéf německé automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu zpomalilo na 7,6 procenta z květnové hodnoty 7,9 procenta. Ve středu o tom v předběžné zprávě informoval německý statistický úřad Destatis, podle kterého se proti květnu spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta. Motorem inflačního růstu zůstávají podle statistiků především vysoké ceny energií a další dopady související s válkou na Ukrajině.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch