US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,25 %
KB-0,77 %
Erste+0,80 %

Podmínky v českém průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu zhoršily, index nákupních manažerů (PMI) klesl na 49 bodů z květnových 52,3 bodu. Pokles urychlilo snížení výroby a další pokles nových zakázek. Podmínky se zhoršily poprvé od srpna 2020. Informovala o tom v pátek společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Redakce IW
Redakce IW
1. 7. 2022 | 10:22
Česká ekonomika

Obavy z inflace přiškrtily podnikatelskou důvěru a klesla i očekávání budoucí výroby. Inflace cen vstupů i výstupů se držela historicky vysoko, její tempo však v obou případech povolilo, uvedla dále S&P Global. Se zmírněním růstu nákladů firmy v červnu zpomalily i zdražování výstupů. Tempo inflace zde bylo nejslabší za rok, firmy nicméně pokračovaly v převádění vyšších vstupů do cen zákazníkům.

"Zákaznická poptávka prudce klesla tempem nevídaným od propadu během prvního lockdownu, zatímco inflace a výpadky dodávek dál zatěžovaly nákupy. Tempo inflace zůstalo historicky vysoké, ale opět zmírnilo, což naznačuje, že růst mohl již dosáhnout vrcholu," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones. Rizik pro růst zpracovatelského průmyslu je podle ní stále řada, pro účastníky průzkumu je však klíčový dopad inflace na výdaje zákazníků a investorů. Aktuální předpověď pro růst průmyslové výroby v roce 2022 je 0,9 procenta, dodala.

Poptávku klientů v polovině roku rovněž utlumilo narušení dodavatelských řetězců a firmy hlásily, že zákazníci vzhledem k prudce rostoucím cenám upřednostňovali nákup nezbytného zboží. Nové zakázky klesly čtvrtý měsíc v řadě a rychleji než v předchozích obdobích. Tempo bylo prudké a nejrychlejší za dva roky.

Snížení objemů nových zakázek mezitím vedlo k prvnímu poklesu počtu pracujících od září 2020. Účastníci průzkumu naznačili, že v rámci redukce nákladů nenahrazovali odchozí pracovníky a v některých případech i propouštěli.

Výrobní PMI pro Českou republiku zpracovává společnost S&P Global na základě odpovědí od panelu nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Panel je rozvrstven podle sektoru a počtu zaměstnanců na základě příspěvku českému HDP. Sběr dat započal v červnu 2001.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie