US MARKETOtevírá za: 6 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Kolumbijští a venezuelští podnikatelé se připravují na otevření hranice

Na kolumbijsko-venezuelské hranici se v pondělí setkaly desítky podnikatelů, regionálních politiků a zástupců odborů, kteří jednali o očekávaném otevření hranice mezi oběma zeměmi. Pro automobilovou dopravu je hranice zavřená od roku 2015 a diplomatické vztahy mezi Bogotou a Caracasem jsou zamrzlé tři roky. S nástupem nového kolumbijského prezidenta příští měsíc se ale očekává oteplení ve vztazích, napsal deník El País.

"Od 8. srpna bude hranice mezi našimi zeměmi zcela otevřená a už nikdy se nezavře," řekl na setkání ve venezuelském pohraničním městě San Cristóbal kolumbijský poslanec Gabriel Becerra z budoucí vládní aliance Historický pakt. Zmínil tak datum, kdy do úřadu kolumbijského prezidenta nastoupí poprvé levicový politik Gustavo Petro. Ten už krátce po vítězství ve druhém kole voleb v červnu hovořil po telefonu s venezuelským autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem, jehož socialistická vláda je spolupráci rovněž otevřená.

Pondělní schůzku organizovala venezuelská obchodní komora Fedecámaras, která sdružuje asociace podnikatelů z různých odvětví a zastupuje malé, střední i velké podnikatele. Kolumbijští a venezuelští podnikatelé podle deníku El País v pondělí hovořili nejen o oživení vzájemné obchodní výměny, ale také o spolupráci v řadě odvětví, včetně například obnovení letů kolumbijských aerolinek Avianca.

Kolumbijsko-venezuelské vztahy byly napjaté dlouhodobě, vyostřily se začátkem roku 2019, když kolumbijská pravicová vláda uznala za prozatímní hlavu Venezuely šéfa tehdejšího parlamentu Juana Guaidóa. Parlament ovládaný tehdy opozicí neuznal nový Madurův mandát vzešlý z nedemokratických voleb. Opozice v čele s Guaidóem se v únoru 2019 snažila dostat humanitární pomoc do Venezuely, která se potýká s hlubokou ekonomickou krizí i nedostatkem léků a zdravotnického materiálu. Maduro to ale označil za snahu o americkou a kolumbijskou intervenci, na hranici poslal armádu a přechod zablokoval obrovskými kontejnery.

Hranice ale nebyla nikdy hermeticky uzavřená, zboží a lidé se přes ni dostávali ilegálně. Její otevření tak podle analytiků citovaných kolumbijským deníkem El Espectador bude výhodné i pro stát - zvýší to mimo jiné příjmy z daní.

V kolumbijsko-venezuelských vztazích je však mnoho dalších problémů než jen uzavřená hranice, například boje ozbrojených skupin v pohraničních oblastech o vládu nad obchodem s drogami či ilegální těžbu. Podle deníku El Espectador by mohla být v tomto směru přínosem spolupráce policejní, například výměna informací, i justiční.

Kolumbie také v posledních letech přijala na svém území více než milion z celkem asi šesti milionů Venezuelanů, kteří ze své vlasti utekli kvůli ekonomické krizi a před represemi Madurova režimu.

Zdroj: ČTK

Emerging marketsFrontier marketsLatinská AmerikaVenezuela
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa