Evropské akcie ve středu skončily v červených číslech, ztráty prohloubila zpráva o americké inflaci
Obchodování na západoevropských akciových trzích v polovině týdne skončilo v červených číslech. Hlavní indexy se pod nulou držely celý den, jejich ztráty se nicméně prohloubily poté, co ve Spojených státech vyšla zpráva o inflaci za červen.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,01 % na 412,81 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,74 % na 7 156,37 bodu, německý DAX se snížil o 1,16 % na 12 756,32 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,73 % a den zakončil na 6 000,24 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Nordic Semiconductor (-7,15 %), Zur Rose Group (-5,31 %) nebo Deliveroo (-5,20 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Dufry (+3,66 %) či Rémy Cointreau (+2,63 %).
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zrychlil na 9,1 % z květnových 8,6 %. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981. Analytici červnovou inflaci odhadovali na 8,8 %. Statistika podle agentury Reuters podporuje očekávání, že americká centrální banka tento měsíc zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu ze současného rozpětí 1,50 až 1,75 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Spojené království ve středu ráno zveřejnilo sérii ekonomických dat za květen, mezi nimi HDP, průmyslovou výrobu a obchodní bilanci. HDP se v květnu meziměsíčně zvýšil o půl procenta, průmyslová výroba proti dubnu stoupla o 0,9 % a obchodní bilance skončila v pátém měsíci roku deficitem 21,445 miliardy liber.
- Hlavním motorem inflace v Německu jsou vysoké ceny energií, bez jejich započítání by meziroční růst spotřebitelských cen v červnu činil 4,2 %. Ve středu to v konečné zprávě o vývoji červnové inflace uvedl německý statistický úřad Destatis. Tempo inflace v červnu kleslo na 7,6 % z květnové hodnoty 7,9 %, podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziroční inflace v Německu v červnu klesla z 8,7 % na 8,2 %.
- Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 %. V květnu to bylo o 16 %, růst tak zrychlil již podvanácté za sebou. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin. Inflace je nadále nejvyšší do prosince 1993. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali inflaci 17 %.
- Průmyslová výroba v zemích Evropské unie i eurozóny v květnu dále vzrostla a v eurozóně překonala očekávání. V EU po dubnovém nárůstu o 0,3 % přidala podle sezónně přepočtených údajů proti předchozímu měsíci dalších 0,6 %. V odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Výrazně stoupla produkce kapitálového zboží a zboží krátkodobé spotřeby. V České republice výroba po zdejším dubnovém poklesu stoupla dokonce o 2,4 %, což byl třetí nejvyšší nárůst v unii.
- Německý dodavatel automobilových součástek Bosch do roku 2026 investuje tři miliardy eur do rozšiřování výroby čipů. Firma ve středu uvedla, že investice budou směřovat mimo jiné do dvou nových vývojových center a do rozšíření továrny v Drážďanech.
- Další výpadky v dodávkách zemního plynu do Evropy by mohly uvrhnout řadu zemí do hospodářské recese. V příspěvku na blogu Mezinárodního měnového fondu to ve středu uvedla šéfka této organizace Kristalina Georgievová. Zopakovala přitom, že fond tento měsíc přikročí k dalšímu zhoršení výhledu světové ekonomiky.
Zdroj: CNBC, ČTK