Komerční bance v prvním pololetí stoupl čistý zisk o 62 % na 8,3 miliardy Kč

Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk meziročně o 62,3 % na 8,3 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 29,5 % na 19,2 miliardy korun. Meziroční srovnání je ovlivněno nízkou základnou loňského roku, jež byla poznamenána významným omezením pohybu obyvatel a podnikatelských aktivit v důsledku protiepidemických opatření. Čísla za letošní rok podpořil rovněž růst úrokových sazeb.
Čistý úrokový výnos se v prvním pololetí zvýšil o 42,2 % na 14,2 miliardy korun, a to díky růstu objemu obchodů a vyšším výnosům z reinvestovaných depozit i kapitálu. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 6,3 % na tři miliardy korun. Naopak čistý zisk z finančních operací se snížil o půl procenta na 1,9 miliardy korun. Čistá úroková marže dosáhla 2,2 %, před rokem činila 1,7 %. Provozní náklady Komerční bance narostly meziročně o 7,5 % na 8,4 miliardy korun.
Celkový objem poskytnutých úvěrů meziročně stoupl o 8,7 % na 769,4 miliardy korun. Vzrostlo portfolio retailových i korporátních úvěrů. Čistá tvorba opravných položek klesla o 15,9 % na 0,6 miliardy Kč. Tvorba opravných položek se soustředila na korporátní klienty banky s různými druhy vazeb na ruský trh. Disciplína splácení i výkonnost vymáhání v retailovém úvěrování byly nicméně podle banky nadále vynikající.
Celkový objem běžných klientských vkladů se meziročně zvýšil o 2,7 % na 1,02 bilionu Kč. Objem aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 4,8 % na 205,6 miliardy Kč.
Podíl úvěrů v selhání činil 2,4 %, na konci loňského roku byl 2,5 %. Komerční banka také nadále vykazuje silné ukazatele solventnosti. Objem regulatorního kapitálu dosahoval na konci pololetí 108,5 miliardy korun, kapitálová přiměřenost byla 20,3 % a ukazatel jádrového Tier 1 kapitálu 20 %. Poměr úvěrů a depozit činil 74 %.
Management mírně zvýšil očekávaný růst úvěrového portfolia v tomto roce, nově by měl být nad 5 % (dosud kolem 5 %), a potvrdil očekávaný růst klientských vkladů nižším jednociferným tempem. Celkové výnosy by měly vzrůst o více než 20 % (dosud dvouciferným tempem), což je výsledek očekávaného růstu úrokových výnosů přibližně o třetinu (dosud o více než 25 %), růstu výnosů z poplatků a provizí kolem 5 % (dosud nižší jednociferný růst) a mírného poklesu výnosů z finančních operací (beze změny). Provozní náklady by měly být vyšší o více než 5 % (dosud přibližně o 5 %) a náklady na riziko by měly zůstat pod dlouhodobě udržitelnou úrovní 30 bazických bodů (beze změny).
Za klíčová rizika banka považuje eskalaci války na Ukrajině, déletrvající nebo prohlubující se nedostatek energetických surovin a případný návrat pandemických omezení a uzávěr. "Obecně je otevřená česká ekonomika citlivá na zhoršení vnějšího ekonomického prostředí, stejně jako na náhlé pohyby směnných kurzů či úrokových sazeb nebo na změny ve fiskální či monetární politice," upozornila banka. Její vedení však očekává, že zisk za letošní rok bude dostatečný k pokrytí kapitálových potřeb a výplatě dividend.
Úvahy vlády o zavedení mimořádného zdanění bankovního sektoru označil ředitel banky Jan Juchelka za nebezpečný precedens do budoucna. Dodal, že Česká bankovní asociace připravuje návrhy pomoci bank státu například při financování infrastrukturních projektů nebo prostřednictvím Národní rozvojové banky.
Za samotné druhé čtvrtletí Komerční banka vykázala nárůst čistého zisku o 53,6 % na 4,8 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se jí v období od dubna do června meziročně zvýšil o 47,4 % na 7,3 miliardy korun a čistý výnos z poplatků a provizí jí nárostl o 4,2 % na 1,5 miliardy korun, zatímco čistý zisk z finančních operací se jí snížil o 9,3 % na 864 milionů korun.
"Čistý zisk za první pololetí pokořil analytická očekávání," uvedl analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Náklady na riziko sice rostly, jejich zvýšení však Pfeiler považuje za spíše kosmetické. Růst provozních nákladů o 5 % je podle něj v prostředí inflačních tlaků velmi dobrý výsledek. Pozitivním bodem zůstává podle Pfeilera výhled.
"Výsledky Komerční banky za druhé čtvrtletí byly zhruba v souladu s očekáváním, čistý úrokový výnos byl silnější, zatímco výsledek z obchodování byl mírně slabší. Výsledek se mírně zvýšil nad odhady díky vyššímu než předpokládanému zisku z ostatních aktiv. Čistý úrokový výnos banky těžil z výrazného zvyšování sazeb v České republice v druhém čtvrtletí, my předpokládáme, že tempo růstu čistého úrokového výnosu klesne, přičemž úrokové náklady pravděpodobně porostou s vyššími depozitními sazbami," napsali analytici z České spořitelny.
"Celkově hodnotíme zveřejněné informace neutrálně až mírně pozitivně. Čistý zisk za druhé čtvrtletí sice překonal odhad trhu, nicméně na provozní úrovni je víceméně v souladu s očekáváním. Změny v celoročním výhledu jsou pak vzhledem k vývoji úrokových sazeb také spíše kosmetické," doplnil analytik z J&T Banky Milan Lávička.
Během konferenčního hovoru banka uvedla, že přebytečný kapitál se pohybuje kolem 55 Kč na akcii, přičemž její vedení doufá, že jej co nejdříve využije. Jednání s ČNB začnou koncem léta. Ohledně potenciálních nových daní banka pouze řekla, že probíhá dialog s vládou a možná jsou i jiná řešení.
Komerční banka patří mezi přední bankovní instituce v Česku i v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Ke konci června měla Komerční banka zhruba 2,256 milionu klientů.
Zdroj: Komerční banka, ČTK