ČBA zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2,4 %
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zlepšila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2,4 %. V předchozí květnové prognóze počítala pro letošek s růstem hrubého domácího produktu o 1,8 %. Důvodem je zejména příznivější vývoj v první polovině roku, zatímco pro druhou polovinu roku čeká přechod do mírné recese. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na on-line tiskové konferenci. Loni čeká ekonomika vzrostla o 3,3 %.
Recese může pokračovat i začátkem příštího roku a růst pro rok 2023 proto asociace citelně snížila z téměř 3 % na 1 %. Rizika prognózy však zůstávají výrazná kvůli pokračujícímu válečnému konfliktu a vývoji na energetickém trhu. Inflaci pro letošní i příští rok asociace přehodnotila směrem nahoru, za čímž stojí zejména pokračující růst cen energií a potravin. V příštím roce předpokládá prognóza inflaci 8 %, na konci roku pak kolem 4 %.
Růst mezd by měl letos dosáhnout sedmi procent a v obdobném tempu by měl pokračovat i v příštím roce. Vzhledem k inflaci však bude letos propad reálných mezd výrazný a patrně bude v mírnějším rozsahu pokračovat i v roce příštím. Po rychlém zvyšování úrokových sazeb již prognóza čeká jejich možný růst k 7,5 %, do konce příštího roku pak jejich snížení na 5,5 %.
"Ačkoli se některé ekonomické poruchy typu potíží v dodavatelských vztazích v posledních měsících zmírnily, ve světle současného dění to příliš optimismu nepřináší. Světová ekonomika postupně zpomaluje, Spojené státy se v (technické - pozn. red.) recesi již nachází a ekonomika eurozóny do ní podle většiny odhadů směřuje v druhé polovině letošního roku. Nejvyšší rizika však stále plynou z budoucích dodávek ruského plynu do Evropy a dalšího vývoje válečného konfliktu," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Dosavadní příznivý vývoj na trhu práce předznamenává, že letošní podíl nezaměstnaných se bude pohybovat nadále pod 3,5 %, a bude tak jen nepatrně vyšší, než byl v roce 2018. Citelnější zhoršení na trhu práce tak prognóza nepředpokládá ani přes očekávaný příchod recese v druhé polovině letošního roku.
Pro celý letošní rok tak prognóza čeká inflaci kolem 16 %, což je proti předchozímu květnovému odhadu 12 % citelná revize. Inflační tlaky jsou výraznější a zejména z titulu vývoje cen energií se inflační výhled zvyšuje i pro příští rok. Prognostický panel čeká v příštím roce průměrnou inflaci 8,3 %, na konci roku pak hodnotu mírně nad čtyřmi procenty.
"Inflace v nejbližších měsících kvůli dalšímu zdražování energií a potravin zamíří až do blízkosti 20 % a následné odeznívání inflačních tlaků bude jen velmi pozvolné. Právě další růst inflace v kombinaci s rychlejším růstem mezd a tlakem na korunu bude pro ČNB argumentem pro ještě jedno zvýšení úrokových sazeb na konečných 7,5 %," odhadl analytik ČSOB Jan Bureš. V příštím roce prognóza předpokládá jejich postupné snižování, a to na 5,5 % koncem příštího roku.
Kurz koruny by měl zůstat v příštích dvou letech mírně pod hranicí 25 EUR/CZK. Koncem letošního roku by se měla koruna pohybovat kolem 24,75 EUR/CZK. Panel předpokládá, že ČNB bude do konce roku na trhu aktivní a podporovat kurz koruny intervencemi. Pro příští rok se výhledy více rozchází a kurz koruny koncem příští roku je očekáván v rozmezí od 23,80 po 25 Kč EUR/CZK, v čemž se promítají i rozdílné předpoklady o vývoji kurzu eura k dolaru. Mediánový odhad je 24,60 EUR/CZK.
Deficit hospodaření státu pro letošní rok odhaduje prognóza ČBA na 4,8 % HDP, což je obdobná hodnota jako v květnové prognóze. Schopnost konsolidovat veřejné finance se v letos citelně zhoršila následkem války na Ukrajině. Ačkoli inkaso daňových příjmů překvapuje spíše pozitivně, a to nejen z titulu zrychlující inflace, mimořádné okolnosti přináší i citelný nárůst výdajů, uvedla asociace.
Dynamika růstu úvěrů bude letos ovlivněna nejistou ekonomickou situací a prostředím vysokých úrokových sazeb. Na současnou situaci vysokých korunových úrokových sazeb část firemního sektoru reaguje přechodem na cizoměnové financování. Růst vkladů domácností zpomaluje a lze pozorovat přesun z běžných účtů s nízkým úročením ve prospěch spořících účtů, kde průměrná úroková sazba dosáhla v červnu 5,3 %.
Zdroj: ČTK