US MARKETZavírá za: 6 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Norský výrobce hnojiv Yara kvůli cenám plynu snižuje výrobu čpavku v Evropě

Tíživá situace ve výrobě hnojiv se v Evropě zhoršuje, norská firma Yara International kvůli rekordním cenám plynu snižuje v regionu výrobu čpavku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg, podle níž produkce dusíkatých hnojiv v Evropě klesla po ruské invazi na Ukrajinu více než o čtvrtinu. Klesající zásoby hnojiv se podle expertů mohou odrazit na úrodě a posléze na ceně potravin.

Společnost Yara uvedla, že snižuje produkci čpavku přibližně na 35 %. To odpovídá 3,1 milionu tun čpavku a čtyřem milionům tun hotových výrobků v celém výrobním systému firmy v Evropě. Plyn je hlavní vstupní surovinou pro výrobu většiny dusíkatých hnojiv, tedy i čpavku.

"Kde to bude možné, tam Yara využije svůj globální systém zásobování a výroby k optimalizaci provozu a k uspokojení poptávky zákazníků, včetně pokračování výroby dusičnanů s využitím dováženého čpavku," uvedla společnost.

Konzultační a analytická firma CPU Group, která se zabývá globálními trhy v oblasti těžby, kovů a hnojiv, nedávno odhadla, že se v Evropě mimo Ukrajinu utlumí 41 % kapacity výroby čpavku. V současné době je podle CRU mnohem levnější čpavek do Evropy dovážet než ho v Evropě vyrábět.

Ve středu oznámila americká společnost CF Industries, že zastavuje výrobu čpavku v závodě v Británii. Výrobu čpavku rovněž omezila největší polská chemická skupina Azoty. Podnik Anwil, což je divize polské ropné společnosti PKN Orlen, zastavil výrobu.

Velkoobchodní ceny hnojiv se po ruské invazi na Ukrajinu, která rozkolísala komoditní trhy, vyšplhaly na mnohaletá maxima. V poslední době ceny klesaly, ale tento trend se obrátil, protože prudce rostoucí ceny plynu vedly v Evropě k rozsáhlým škrtům v produkci.

Evropští výrobci hnojiv byli vysokými cenami plynu zasaženi nejvíce. V celosvětovém měřítku se odvětví potýká se sankcemi Spojených států a Evropské unie na prodej potaše z Běloruska, omezením obchodu s Ruskem a faktem, že Čína omezuje dodávky.

Zdroj: ČTK

EvropaNorskoZemědělstvíZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa