US MARKETZavírá za: 6 h 22 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Stavební výroba v ČR po více než roce růstu v červenci klesla o 2,7 %

Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 %. V červnu vzrostla podle revidovaných údajů o 1,5 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.

Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 %, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.

V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 %. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, o rovná čtyři procenta. "Také meziměsíčně jsme zaznamenali pokles v obou segmentech," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Celkově se stavební produkce v červenci reálně meziměsíčně snížila o 2,9 %.

Červenec přinesl meziroční pokles v počtu vydaných stavebních povolení i v množství zahajovaných a dokončených stavbách bytů. Stavební úřady vydaly v červenci 6 936 povolení, což bylo proti loňsku o 9,2 % méně. Také orientační hodnota povolených staveb se ve srovnání s červencem 2021 snížila, a to o 61 % na 34,6 miliardy korun.

Výrazný meziroční pokles hodnoty staveb je podle statistiků dán hlavně tím, že loni v červenci byla vydána stavební povolení na rozsáhlé inženýrské stavby, hlavně metro D v Praze. "Po odečtení miliardových staveb se jedná o desetinový pokles," doplnila Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených staveb bytů v červenci meziročně klesl o 28,6 % na 2 726 bytů. Počet dokončených bytů se rovněž proti loňsku snížil. Poklesl o šest procent na 2 755 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví naopak meziročně v červenci vzrostl, ale pouze velmi mírně, o 0,1 %. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců ve stavebnictví meziročně stoupla o 7,6 %.

Útlum stavebnictví podle analytiků způsobily drahé materiály a práce

Útlum stavebnictví po více než ročním růstu je způsoben především rostoucími cenami materiálů a prací, hypoték i inflací a klesajícím zájmem poptávky na realitním trhu. Na náklady staveb mají vliv také rostoucí ceny energií, uvedli analytici, které oslovila ČTK.

"Stavební výroba se snížila meziměsíčně skoro o tři procenta. Nejde o jeden nahodilý výsledek, protože útlum ve stavebnictví je patrný už od začátku roku. Ve srovnání s rokem 2019 je jeho produkce nižší o 3,5 %," uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas.

Na útlum mají vliv rostoucí náklady na výstavbu, například některé materiály zdražily meziročně o více než 100 %. Stoupající inflace a rostoucí úrokové sazby hypoték se podepisují pod menší zájem kupujících. "Což vede k tomu, že prodej nemovitostí je stále obtížnější," doplnil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ceny nemovitostí tak začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. Podle Dufka by útlum hypotečního trhu mohl vést k odkládání některých projektů.

Dostupnost stavebních materiálů se sice podle stavbařů mírně zlepšila, ale rizikem jsou ceny těch, které jsou navázané na ceny energií a paliv. "Ty mají vliv na náklady staveb, ale hlavně omezují možnosti investorů. V těchto podmínkách je velmi obtížné plánovat rozpočty dlouhodobých projektů," upozornil Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe.

Podle Dufka vysoké ceny materiálů a prací nutí firmy i veřejný sektor přehodnocovat dřívější zakázky, čemuž nasvědčuje pokles výkonu v inženýrském stavitelství. Dodal, že se změna ekonomické situace podepisuje i na bytové výstavbě a v posledních měsících se začíná stavět mnohem pomaleji. "A to zejména v hlavním městě a ve středních Čechách, kde se v posledních letech prudce nemovitosti v důsledku slabé nabídky zdražovaly," řekl.

Podle Petera Markoviče, generálního ředitele společnosti Xella, výrobce Ytongu pro ČR a Slovensko, není problém ve výstavbě samotné, ale ve finanční nedostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám a drahým hypotékám. Poukázal ale, že se rozjela spousta projektů pozastavených kvůli koronaviru. "Na celý sektor se v posledních třech letech valila řada negativních vlivů - od covidu přes rychle rostoucí ceny vstupů a jiných materiálů, chybějící zaměstnance až po současné rychle rostoucí ceny energií. České stavební firmy se s tím dokázaly vyrovnat a stále mají velmi silný odbyt," řekl.

I Dufek očekává, že stavebnictví má stále šanci na pozitivní obrat. Základním předpokladem podle něj však bude schopnost čerpat peníze z evropských fondů včetně tzv. fondu obnovy. "Jak se v tomto směru bude Česku dařit, je otázkou," řekl Dufek.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika