Maďarsko chce snížit spotřebu plynu ve státních institucích a firmách o čtvrtinu
Maďarská vláda hodlá v letošní topné sezoně snížit spotřebu plynu ve státních institucích a podnicích o 25 %. Uvedl to ve čtvrtek šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Vláda tak reaguje na růst nákladů na energie. Z opatření budou mít výjimku nemocnice a sociální zařízení.
Gulyás také uvedl, že vytápění v budovách veřejné správy bude omezeno na 18 stupňů Celsia. Spotřebitele pak vyzval k šetření plynem i elektřinou. Dodal, že vláda bude regulovat ceny palivového dřiví, aby bylo pro domácnosti cenově dostupné.
"Během příštích dvou týdnů by ministerstva měla představit plány, které zajistí, že jejich spotřeba plynu bude činit pouze 75 % loňské úrovně," uvedl Gulyás. "Celková spotřeba klesne, protože průmysl začne sám používat méně plynu, veřejný sektor bude mít snížení spotřeby nařízeno a také domácnosti se podle mého názoru snaží o přechod k alternativním palivům," dodal.
Maďarská vláda nyní podle Gulyáse pracuje na mechanismu pomoci pro malé podniky působící v odvětvích náročných na energii, aby tak ochránila pracovní místa. Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prohlásil, že továrny v Maďarsku nebudou muset přerušovat provoz kvůli nedostatku energie. "Nebudeme čelit nedostatku energie. To není slib, ale konstatování faktu," řekl.
Ceny plynu v Evropě letos kvůli omezování dodávek z Ruska výrazně vzrostly, což vedlo i k prudkému zdražování elektřiny. Členské země EU na tento vývoj reagují snahou o úsporu energie, hledáním nových zdrojů dodávek a opatřeními, která mají zmírnit dopady drahé energie na domácnosti i podniky. V pátek budou o společném řešení vysokých cen energií na mimořádném zasedání jednat ministři členských zemí EU zodpovědní za energetiku.
Maďarsko loni s ruskou polostátní plynárenskou společností Gazprom uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Letos se navíc s Gazpromem dohodlo na dodávkách nad rámec této smlouvy. Učinilo tak v době, kdy Evropská unie reaguje rozsáhlými sankcemi na ruskou invazi na Ukrajinu.
Orbán zaujímá z důležitých evropských politiků vůči Rusku nejvstřícnější postoj, přistoupil například na podmínku Moskvy, že jeho země bude platit za ruský plyn v rublech. Maďarský premiér unijní sankce proti Moskvě kritizuje a tvrdí, že více ublížily ekonomice sedmadvacítky než té ruské, aniž přitom pomohly Ukrajině.
Zdroj: ČTK