Reuters: Část klientů ruské společnosti Rusal od firmy nakupuje hliník se slevou
Část klientů ruské společnosti Rusal nakupuje od této firmy výrobky z hliníku se slevou. S odvoláním za své zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Zákazníci se tak jistí pro případ, že riziko zavedení sankcí sníží poptávku.
Akcie společnosti Rusal se obchodují na burze v Hongkongu a firma je největším světovým producentem hliníku mimo Čínu. Na hliník z Ruska se přímo nevztahují sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho únorovou invazi na Ukrajinu.
Evropská unie, Spojené státy či Británie ale sankce vůči Rusku od února několikrát rozšířily, často aniž to dostatečně oznámily. Z toho pramení obavy, že případné další zpřísnění sankcí by mohlo obchod s ruským hliníkem zkomplikovat, uvádějí zdroje.
"Teď je (na ruský hliník) sleva 100 až 150 dolarů na tunu," řekl agentuře Reuters jeden z evropských obchodníků na okraj konference o hliníku v Barceloně. Ceny na produkty Rusalu se odvíjejí od převládající situace na trhu a od celkových podmínek ke každému kontraktu. Neodvíjí se to od původu hliníku, sdělila firma.
"Naši zákazníci od nás dále nakupují zboží za standardních tržních podmínek. Uvědomují si úlohu, jakou náš kov hraje v regionální rovnováze," doplnil ruský podnik.
Ceny hliníku na londýnské burze kovů od začátku roku klesly zhruba o 20 % a nyní se pohybují kolem 2 260 dolarů za tunu.
Někteří odběratelé se rozhodli ruský hliník nekupovat a snaží se zajistit si tento kov jinde. Společnost Novelis, která patří k největším odběratelům hliníku na světě, nehodlá v příštím roce odebírat ruský hliník pro své továrny v Evropě. Podobně součást skupiny Norsk Hydro vyloučí ruský kov z nákupů hliníku plánovaných na příští rok.
Dovoz ruského hliníku do Evropské unie od března do června vzrostl o 13 %. Evropští producenti totiž zápasili s prudkým růstem cen energií, zatímco Rusal těží z relativně levné energie z vodních elektráren.
Zdroj: ČTK
Aktuality
