Evropské akcie v úterý opět oslabily, uzavřely nejníže za 11 týdnů
Evropské akcie v úterý pošesté v řadě oslabily a uzavřely obchodování na nejnižší úrovni za 11 týdnů. Na trhu přetrvávají obavy z negativních hospodářských dopadů rostoucích úrokových sazeb.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se snížil o 1,09 % na 403,42 bodu, od začátku letošního roku tak ztrácí více než 17 %. Hlavní index frankfurtské burzy DAX klesl o 1,03 % na 12 670,83 bodu, index francouzských akcií CAC 40 se snížil o 1,35 % na 5 979,47 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,61 % na 7 192,66 bodu.
Předpokládá se, že americká centrální banka ve středu zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Ve čtvrtek se pak uskuteční zasedání britské centrální banky, od které se očekává zvýšení základního úroku o půl procentního bodu.
"Vyhlídky na výrazné zvyšování úrokových sazeb poskytují málo prostoru pro optimismus," uvedl analytik Joshua Mahony ze společnosti IG. Náladu na akciových trzích podle něj negativně ovlivňuje také napětí mezi Spojenými státy a Čínou kvůli Tchaj-wanu.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Výrobní ceny v Německu se v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 %, zejména kvůli prudkému zdražování energií. Oznámil to v úterý ráno spolkový statistický úřad. Růst překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 37,1 %. To by znamenalo nepatrné zpomalení z červencových 37,2 %.
- Lídr italské krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini požaduje, aby současná vláda poskytla 30 miliard eur na omezení nákladů na energie pro podniky před zimním obdobím. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Salvini je zároveň lídrem koalice pravicových stran, která podle průzkumů patrně vyhraje nedělní parlamentní volby.
- Rusko s ohledem na rozpočtový deficit zvažuje, že v letech 2023 až 2025 zvýší daně v odvětví ropy a zemního plynu až o tři biliony rublů (1,2 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to v úterý napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo financí odmítlo zprávu komentovat.
- Švédská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 1,75 % a upozornila, že kvůli vysoké inflaci v příštích šesti měsících sazby dále porostou. Zvýšení úroků je přitom nejvýraznější od roku 1992 a vyšší, než čekali analytici. Inflace ve Švédsku v srpnu stoupla na 9 %, nejvýše za 30 let. Hlavním důvodem jsou dopady rostoucích cen energií.
- Německo se chystá odkoupit od finské firmy Fortum její podíl v plynárenské firmě Uniper, která je v zemi největším dovozcem ruského plynu, a vložit do Uniperu dalších osm miliard eur. Uvedla to firma Uniper, která tak reagovala na předchozí zprávu agentury Bloomberg, podle které se německé vláda dohodla s Uniperem a jeho finskou mateřskou společností Fortum na znárodnění. Uniper však dodal, že konečná dohoda nebyla ještě uzavřena.
- Zájem o akcie německé automobilky Porsche několikanásobně převyšuje objem zamýšleného prodeje v rámci primární veřejné nabídky (IPO). S odkazem na zprostředkovatele transakce to v úterý uvedla agentura Reuters. S akciemi výrobce luxusních sportovních aut se na burze ve Frankfurtu nad Mohanem začne obchodovat 29. září. Volkswagen cenu prioritních akcií Porsche stanovil na 76,50 až 82,50 eura za kus.
- Eurozóna: Běžný účet v červenci skončil deficitem 10,1 miliardy eur (červen: +3,24 miliardy eur).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
