Evropské akcie ve středu zpevnily, britská centrální banka zahájila neomezené nákupy státních dluhopisů

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, zisky hlavních indexů ovšem nebyly výrazné, když nepřesáhly čtyři desetiny procenta. Investoři věnovali pozornost dění v Británii, kde centrální banka zahájila neomezené nákupy státních dluhopisů s cílem stabilizovat finanční trhy.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,30 % na 389,41 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil rovněž o 0,30 % na 7 005,39 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,36 % na 12 183,28 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,19 % na 5 765,01 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zpevnily akcie společností MorphoSys (+20,16 %), Land Securities Group (+6,94 %) nebo S4 Capital (+5,73 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem thyssenkrupp (-11,26 %), Leonardo (-5,39 %) či Virgin Money (-4,98 %).
Britská centrální banka oznámila, že zahajuje neomezené nákupy státních dluhopisů. Ve středečním oznámení uvedla, že nakoupí tolik dlouhodobých státních dluhopisů, kolik bude potřeba, aby stabilizovala finanční trhy. S nákupy dluhopisů začíná okamžitě a ukončí je 14. října. Současně odkládá zahájení prodeje státních dluhopisů, který měl začít příští týden. Centrální banka se ke kroku odhodlala poté, co plán vládních daňových škrtů vyděsil trhy a způsobil pád libry.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) kvůli inflaci a snížení dodávek plynu z Ruska zhoršila výhled růstu mladých tržních ekonomik na příští rok na 3 %, zatímco dosud počítala s růstem o 4,7 %. Varovala přitom, že rostoucí ceny energií zvýší cenový tlak na spotřebitele v rozvíjejících se zemích Evropy, Střední Asie a severní Afriky.
- Nálada německých spotřebitelů v říjnu čtvrtý měsíc v řadě klesne na další minimum. Příčinou je vysoká inflace a prudký růst účtů za energie. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil německý ekonomický institut GfK.
- Turecké banky přestaly používat ruský platební systém Mir, informovala ve středu turecká televize NTV. Rusům v zahraničí se tak dále zužují možnosti placení kartou. V úterý agentura Bloomberg uvedla, že z tohoto platebního systému odešly tři turecké státní banky. Podle serveru The Moscow Times tak už nyní ruský systém používá jen velmi málo zemí.
- Britská centrální banka zahajuje neomezené nákupy státních dluhopisů. Ve středečním oznámení uvedla, že nakoupí tolik dlouhodobých státních dluhopisů, kolik bude potřeba, aby stabilizovala finanční trhy. S nákupy dluhopisů začne okamžitě a ukončí je 14. října. Současně odloží zahájení prodeje státních dluhopisů, který měl začít příští týden. Centrální banka se k tomuto kroku odhodlala poté, co plán vládních daňových škrtů vyděsil trhy a způsobil pád britské libry.
- Singapurská společnost SATS, která se zabývá pozemním odbavováním nákladů v letectví a cateringem, koupí za 1,19 miliardy eur francouzskou firmu Worldwide Flight Services (WFS). Stane se tak největší společností pro odbavování leteckého nákladu na světě.
Zdroj: CNBC, ČTK