Americké akcie v pátek posílily po zprávě z trhu práce, za celý týden ale hlavní indexy výrazně klesly

Akcie ve Spojených státech se v pátek po vydání zprávy o vývoji na americkém trhu práce a komentářích představitelů americké centrální banky o tempu zvyšování úrokových sazeb pohybovaly oběma směry. Nakonec ale hlavní indexy obchodování uzavřely se zisky, a přerušily tak čtyřdenní sérii ztrát.
Index Dow v pátek stoupl o 1,26 % na 32 403,22 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 770,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,28 % na 10 475,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,96 % na 24,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 4,163 %.
Největší světová ekonomika vytvořila minulý měsíc 261 000 pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Další čísla však naznačují možné zpomalení trhu práce. Míra nezaměstnanosti stoupla na 3,7 % ze zářijových 3,5 % a meziroční růst mezd v říjnu zpomalil na 4,7 % z 5 % v září. To ukazuje, že se na trhu práce začínají objevovat určité známky ochabnutí a dává Fedu prostor zvyšovat úrokové sazby od prosince v menší míře než dosud, což je pro akcie příznivá zpráva.
Akcie kavárenského řetězce Starbucks uzavřely se ziskem 8,48 % poté, co čtvrtletní tržby a zisk firmy překonaly odhady. Vyšší tržby, než se čekalo, pomohly donáškové službě DoorDash k zisku 8,32 % .
Naděje na uvolnění přísných protikoronavirových opatření v Číně posílila také čínské akcie obchodované v USA. Akcie internetového prodejce Alibaba přidaly 7,05 %.
Za celý týden index Dow ztratil 1,39 %, S&P 500 odepsal 3,35 % a Nasdaq Composite klesl o 5,65 %.
Dolar v pátek po datech z trhu práce oslabil
Na devizovém trhu v pátek oslaboval americký dolar. Reagoval na zprávu o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SEČ ztrácel 1,9 % na 110,75 bodu. Euro k dolaru přidávalo 2,2 % na 0,9963 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Twitter, kterou v minulých dnech převzal miliardář Elon Musk, v pátek uvědomila e-mailem o ztrátě práce ty zaměstnance, kterých se týká hromadné propouštění. Informoval o tom technologický web Insider. Twitter se v souvislosti s tímto krokem rozhodl dočasně uzavřít své kanceláře. Musk posléze podle Insideru na investorské konferenci řekl, že se chtěl z transakce vyvázat.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu stoupla na 3,7 % ze zářijových 3,5 %. Největší ekonomika světa mimo zemědělství vytvořila 261 000 pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Valné shromáždění OSN opět schválilo rezoluci, kterou vyzývá Spojené státy k ukončení hospodářského embarga vůči Kubě zavedeného začátkem 60. let minulého století. Proti této nezávazné rezoluci hlasovaly pouze USA a Izrael, Brazílie a Ukrajina se zdržely hlasování. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní šlo už o třicátou výzvu Valného shromáždění, aby Washington embargo zrušil.
Výsledková sezóna
- Výsledky Cardinal Health v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 49,60 miliardy USD (odhad: 48,19 miliardy USD).
- Výsledky Dominion Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,08 USD), provozní výnosy 4,39 miliardy USD (odhad: 3,99 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Elon Musk popřel, že bude ve společnosti Twitter propouštět před 1. listopadem, kdy by měli zaměstnanci získat odměny ve formě akcií firmy. Upozornil na to v pondělí zpravodajský server BBC. Šéf společností Tesla a SpaceX minulý týden dokončil převzetí Twitteru za 44 miliardy USD. Zprávu o propouštění před výplatou akciemi přinesl o víkendu list The New York Times. Deník The Washington Post v pondělí napsal, že první vlna propouštění se bude týkat čtvrtiny zaměstnanců. Musk se zkraje týdne stal jediným ředitelem firmy.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v říjnu klesl na -19,4 bodu (odhad: -15 bodů, září: -17,2 bodu).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu klesl na 45,2 bodu (odhad: 47 bodů, září: 45,7 bodu).
- Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson se chystá koupit za 16,6 miliardy dolarů výrobce srdečních pump Abiomed. Chce tak posílit svou divizi léčebných pomůcek. Firma to uvedla v úterním sdělení.
- Americký Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) by měl podniknout kroky k zákazu aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, jejímž majitelem je čínská společnost ByteDance. V rozhovoru se serverem Axios to uvedl Brendan Carr, jeden z pěti komisařů americké Federální komise pro spoje (FCC).
- Miliardář Elon Musk uvedl, že uživatelé sociální sítě Twitter budou platit měsíčně osm dolarů, pokud chtějí, aby se u jejich jména objevovala modrá ikona označující ověřený profil. Za použití tohoto zatržítka, používaného běžně u známých osobností, se nyní nic neplatí.
- Růst světové ekonomiky by měl příští rok klesnout pod dvě procenta, odhadla světová úvěrová pojišťovna Coface, která revidovala níže prognózy růstu HDP a hodnocení jednotlivých zemí a sektorů. Růst globálního HDP byl pod dvěma procenty již v letech 2001, 2008, 2009 a 2020.
- Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v říjnu podle finálních indexů nákupních manažerů zpomalil. Ukazatel od společnosti S&P Global se snížil na 50,4 bodu z 52 bodů v září, flash údaj byl 49,9 bodu. Výrobní index nákupních manažerů od ISM pak v říjnu klesl na 50,2 bodu ze zářijových 50,9 bodu, když se čekal pokles na 50 bodů. Klíčová je právě úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Zaměstnavatelé ve Spojených státech se obávají, že jejich zaměstnanci odvádějí méně práce, a statistiky potvrzují, že jejich obavy jsou oprávněné. Produktivita, tedy měřítko toho, kolik zboží a služeb dokáže zaměstnanec vyprodukovat za hodinu, se v USA podle údajů ministerstva práce v první polovině roku snížila nejvýrazněji od roku 1947. Nikdo ale nedokáže přesně říci, co je důvodem, upozornil list The Washington Post.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 10,717 milionu (odhad: 10 milionů, srpen: 10,28 milionu).
- Stavební výdaje v USA v září meziměsíčně stouply o 0,2 % (odhad: -0,5 %, srpen: 0,6 %).
- Americká centrální banka v listopadu podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75-4,00 %, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Banka v prohlášení po zasedání naznačila, že v budoucnosti by mohla úroky zvyšovat méně výrazně, její šéf Jerome Powell ale na tiskové konferenci svými vyjádřeními prvotní optimismus zchladil. Úroky podle jeho vyjádření porostou nadále v těsné návaznosti na aktuální data z ekonomiky. Míra inflace v USA je přitom nad 8 %.
- Tržní hodnota americké společnosti Amazon poprvé od dubna 2020 klesla pod bilion dolarů. Akcie největšího internetového prodejce na světě ztrácejí již týden. Investory zklamal výhled hospodaření firmy pro letošní čtvrté čtvrtletí, který společnost zveřejnila s hospodářskými výsledky za třetí kvartál.
- Soukromý sektor USA v říjnu vytvořil 239 tisíc pracovních míst (odhad: 195 tisíc), údaj za září byl revidován na 192 tisíc (původně: 208 tisíc).
- Americká firma zaměřená na digitální platby Stripe, která patří k nejhodnotnějším startupům na světě, sníží počet zaměstnanců zhruba o 14 %. Chce tak snížit náklady v náročném období, kdy hrozí ekonomický pokles. Po dokončení propouštění by firma měla mít 7 000 zaměstnanců. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na e-mail, který zakladatelé firmy Patrick a John Collisonovi zaměstnancům zaslali.
- Nový majitel internetové společnosti Twitter, americký miliardář Elon Musk, chce propustit asi polovinu zaměstnanců této společnosti. S odkazem na své zdroje v Twitteru to uvedla agentura Bloomberg. Musk se chystá výrazné personální škrty oznámit dotčeným zaměstnancům v pátek. Současně ale musí čelit obavám inzerentů, kteří pochybují, že se novému šéfovi podaří ze sociální sítě Twitter vymýtit dezinformace.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 29. října klesl na 217 tisíc. Údaj za předchozí týden byl revidován na 218 tisíc z 217 tisíc a nyní se čekal růst na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. října stoupl na 1,485 milionu z 1,438 milionu v předchozím týdnu, když se čekal mírnější růst na 1,450 milionu.
- Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v říjnu kleslo. Vyplývá to z indexu nákupních manažerů od ISM. Ukazatel se v říjnu snížil na 54,4 bodu ze zářijových 56,7 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Index nákupních manažerů ve službách od S&P Global pak v říjnu podle finálních dat klesl na 47,8 bodu ze zářijových 49,3 bodu, flash údaj byl 46,6 bodu. Aktivita tak podle tohoto ukazatele klesá a v říjnu nabral pokles na síle. Kompozitní PMI od S&P Global podle finálních dat klesl na 48,2 bodu z 49,5 bodu v září, flash údaj byl 47,3 bodu.
- Průmyslové zakázky v USA v září meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: +0,3 %, srpen: +0,2 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím v září skončila deficitem 92,7 miliardy USD (srpen: -92,2 miliardy USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americké farmaceutické společnosti Pfizer, která patří k hlavním dodavatelům vakcín proti nemoci covid-19, vzrostl v třetím čtvrtletí čistý zisk o 6 % na 8,61 miliardy USD. Oznámila to společnost v úterním prohlášení. Současně zvýšila celoroční výhled tržeb z prodeje vakcíny proti covidu-19 o dvě miliardy na 34 miliard USD díky poptávce po nových, posilovacích dávkách.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v třetím čtvrtletí snížil ztrátu meziročně o polovinu na 1,2 miliardy dolarů. Tržby naopak firma o 72 % zvýšila, a to na 8,3 miliardy dolarů.
- Globální zpravodajské a informační skupině Thomson Reuters, pod kterou patří i zpravodajská společnost Reuters News, vzrostl v třetím čtvrtletí provozní zisk o 41 % na 398 milionů USD. Růst podpořily všechny tři největší divize, uvedla firma v úterním prohlášení. Potvrdila také výhled na letošní a příští rok.
- Výsledky Eli Lilly & Co v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,91 USD), tržby 6,94 miliardy USD (odhad: 6,89 miliardy USD).
- Výsledky SoFi Technologies v 3Q: Ztráta na akcii 0,09 USD (odhad: -0,11 USD), čisté tržby 419 milionů USD (odhad: 393 milionů USD).
- Výsledky Marathon Petroleum v 3Q: Upravený zisk na akcii 7,81 USD (odhad: 7,09 USD), tržby 47,24 miliardy USD (odhad: 35,85 miliardy USD).
- Výsledky Newmont v 3Q: Zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 2,63 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD).
- Výsledky Phillips 66 v 3Q: Upravený zisk na akcii 6,46 USD (odhad: 5,05 USD).
- Výsledky Fox Corp. v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 3,19 miliardy USD (odhad: 3,17 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health v 3Q: Zisk na akcii 2,09 USD (odhad: 1,99 USD), tržby 81,16 miliardy USD (odhad: 76,75 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands v 3Q: Zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).
- Výsledky Roku v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,88 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 761 milionů USD (odhad: 696 milionů USD).
- Výsledky QUALCOMM v 4QFY2022: Upravený zisk na akcii 3,13 USD (odhad: 3,13 USD), tržby 11,39 miliardy USD (odhad: 11,37 miliardy USD).
- Výsledky Cigna v 3Q: Upravený zisk na akcii 6,04 USD (odhad: 5,72 USD), výnosy 45,28 miliardy USD (odhad: 44,99 miliardy USD).
- Výsledky Marriott International v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 5,31 miliardy USD (odhad: 5,30 miliardy USD).
- Výsledky Regeneron Pharmaceuticals v 3Q: Upravený zisk na akcii 11,14 USD (odhad: 9,76 USD), tržby 2,94 miliardy USD (odhad: 2,92 miliardy USD).
- Výsledky Peloton Interactive v 3Q: Čistá ztráta na akcii 1,20 USD (odhad: -0,67 USD), tržby 617 milionů USD (odhad: 637 milionů USD).
- Výsledky Moderna v 3Q: Čistý zisk na akcii 2,53 USD (odhad: 3,30 USD), tržby 3,36 miliardy USD (odhad: 3,53 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,60 USD (odhad: 3,41 USD), čistý příjem 4,5 miliardy USD (loni: 2,4 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 1,57 miliardy USD (odhad: 1,55 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg v 3Q: Čistý zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 3,95 miliardy USD (odhad: 3,78 miliardy USD).
- Výsledky Royal Caribbean Cruises v 3Q: Zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,20 USD), výnosy 2,99 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Starbucks v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 8,4 miliardy USD (odhad: 8,3 miliardy USD).
- Výsledky Coinbase Global v 3Q: Ztráta na akcii 2,43 USD (odhad: -2,38 USD), tržby 576 milionů USD (odhad: 641 milionů USD).
- Výsledky PayPal Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 6,85 miliardy USD (odhad: 6,80 miliardy USD).
- Výsledky DoorDash v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,77 USD (odhad: -0,59 USD), tržby 1,70 miliardy USD (odhad: 1,63 miliardy USD).
- Výsledky Warner Bros. Discovery v 3Q: Ztráta na akcii 0,95 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 9,82 miliardy USD (odhad: 10,33 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK