Dodávky ropovodem Družba dočasně stojí po zásahu transformátoru ruskou raketou

Dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko, byly v úterý dočasně pozastaveny poté, co ruská raketa zasáhla transformátor na severu Ukrajiny u běloruských hranic. Uvádí to maďarská média a petrochemická společnost MOL.
Transformátor podle společnosti MOL napájel čerpací stanici ropovodu, která se tak ocitla bez proudu. Samotný ropovod poškozený není, uvedla maďarská veřejnoprávní televize M1.
Rusko v úterý podle ukrajinských představitelů podniklo ještě silnější vzdušné útoky na ukrajinskou energetiku než 10. října, kdy Moskva podle prezidenta Vladimira Putina odpověděla na poškození Kerčského mostu, spojujícího ruskou pevninu s anektovaným poloostrovem Krym.
Více než sedm milionů ukrajinských domácností je po úterních ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Údery poškodily 15 energetických zařízení, výpadky proudu se týkají téměř 20 oblastí včetně metropole Kyjeva.
Zdroj: ČTK