Evropské akcie týden zahájily poklesem, ztráty hlavních indexů ale ve většině případů nepřesáhly dvě desetiny procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech. Investoři nadále věnovali pozornost tématům vysoké inflace a měnových politik centrálních bank. Výrazně v pondělí oslabily akcie ze sektoru ropy a plynu, dařilo se naopak cenným papírům nápojářských a potravinářských firem.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 433,06 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,12 % na 7 376,85 bodu, německý DAX se snížil o 0,36 % na 14 379,93 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,15 % na 6 634,45 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností TAG Immobilien (-5,23 %), Zur Rose Group (-4,96 %) nebo Ocado Group (-4,87 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Uniper (+25,46 %), Virgin Money (+14,94 %) či Rheinmetall (+3,16 %).
Z makrodat se investoři zaměřili na německou výrobní inflaci. Výrobní ceny v největší evropské ekonomice v říjnu meziročně vyskočily o 34,5 %. Růst byl ovšem slabší než v září, kdy činil 45,8 %. Meziměsíčně ceny dokonce klesly o 4,2 % po růstu o 2,3 % v září.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Evropští obchodníci pospíchají s doplňováním zásob ruské nafty před tím, než začne v únoru platit v EU zákaz jejího dovozu, protože alternativní zdroje jsou stále omezené. Napsala to agentura Reuters. EU zakáže dovoz ruských ropných produktů 5. února. Na dovozu nafty z Ruska je region značně závislý. Už v prosinci má vstoupit v platnost zákaz dovozu ruské ropy.
- Ruská internetová společnost Ozon otevře kancelář v čínském městě Šen-čen, aby na své platformě zvýšila přeshraniční prodej ruským zákazníkům. S odvoláním na pondělní oznámení firmy o tom informovala agentura Reuters. Ruské firmy posilují obchodní vztahy s Čínou kvůli západním sankcím uvaleným na Moskvou za invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Ozon letos obdobný krok učinil i v Turecku. Ruská ekonomika se snaží odklonit od západních trhů a vytvořit nové dodavatelské řetězce s Čínou, Tureckem a Íránem.
- Česku, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to v pondělní zprávě předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings.
- Německo: Výrobní ceny se v říjnu meziročně zvýšily o 34,5 % (odhad: +41,5 %, září: +45,8 %) a meziměsíčně klesly o 4,2 % (odhad: +0,9 %, září: +2,3 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Virgin Money v FY2022: Zisk před zdaněním za rok končící 30. září vzrostl na 595 milionů liber z předchozích 417 milionů liber.
Zdroj: CNBC
Aktuality
