Růst indické ekonomiky v třetím kalendářním čtvrtletí zpomalil na 6,3 %

Růst indické ekonomiky v třetím kalendářním čtvrtletí zpomalil na 6,3 % z 13,5 % v předchozím kvartálu, kdy v zemi začala polevovat protipandemická opatření. Ke zpomalení růstu přispěl také útlum průmyslového odvětví a exportu. Vládní kapitálové výdaje se zvýšily o více než 40 %, neboť federální vláda zvýšila výdaje na infrastrukturu. Indie je po Číně a Japonsku třetí největší ekonomikou v Asii.
Analytici podle agentury Reuters odhadovali, že hrubý domácí produkt v období od července do září vzrostl o 6,2 %. V nadcházejícím kvartálu čekají ekonomové zmírnění dynamiky růstu kvůli vyšším úrokovým sazbám a zpomalení vývozu. Období od července do konce září je v Indii druhým finančním čtvrtletím.
"I když domácí faktory růstu na straně služeb zůstávají silné, klíčovým rizikem pro výhled růstu Indie zůstává oslabení globální poptávky v podmínkách zpřísňování finančních podmínek," uvedla ekonomka Garima Kapúrová ze společnosti Elara Capital.
Indická centrální banka od května letošního roku zvýšila úrokové sazby o 1,9 procentního bodu. Očekává se, že je na příštím zasedání na začátku prosince opět zvýší.
Zpomalování globálního růstu se odrazilo na indickém vývozu, který v říjnu klesl proti předchozímu roku o 17 %. Soukromá spotřeba, podpořená odloženou poptávkou z dob koronavirových uzávěr, vzrostla ve srovnání s předchozím rokem o 9,7 %. Tvorba kapitálu se meziročně zvýšila o 10 %.
Z klíčových odvětví vzrostla zemědělská produkce o 4,6 %, zpracovatelský průmysl naopak zaznamenal pokles o 4,3 %. Stavebnictví, které vytváří pracovní místa, zaznamenalo meziroční nárůst aktivity o 6,6 %.
Indická centrální banka očekává, že HDP za celý finanční rok, tedy za 12 měsíců do konce března, se zvýší o sedm procent. Ekonomové nevylučují, že se tato prognóza ještě sníží.
Zdroj: ČTK