Evropské akcie v závěru týdne převážně klesaly, mírně nad nulou skončila frankfurtská burza

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo většinou v červených číslech. Mírný růst zaznamenala z hlavních burz jen ta frankfurtská. Nedařilo se titulům ze sektoru ropy a plynu, proti proudu šel maloobchod, který jako odvětví přidal necelé procento.
Panevropský STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 443,29 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,03 % na 7 556,23 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,17 % na 6 742,25 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,27 % na 14 529,39 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností PKN Orlen (-5,48 %), THG (-5,31 %) nebo Carnival (-4,02 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Zur Rose Group (+12,91 %), Credit Suisse Group (+9,30 %) či KBC Group (+4,88 %).
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 %, FTSE 100 přidal 0,93 %, DAX oslabil o 0,08 % a CAC 40 se zvýšil o 0,44 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Česká ekonomika v třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 %. Mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily. Původně ČSÚ uváděl, že meziroční růst hrubého domácího produktu činil v třetím čtvrtletí 1,6 % a meziměsíční pokles 0,4 %.
- Evropskému výrobci letadel Airbus se letos pravděpodobně nepodaří splnit cíl odbytu. Firma podle odhadů v listopadu dodala zákazníkům 66 letadel, za leden až listopad odbyt činil 563 letadel. Aby splnil svůj celoroční cíl, musel by v prosinci Airbus dodat téměř rekordních 137 letadel, upozornila v pátek agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Je tak možné, že firma svůj cíl podrobí revizi.
- Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se pustil do britské ropné společnosti BP a obvinil ji, že vydělává na válce na Ukrajině. Zelenského poradce Oleh Ustěnko napsal, že britská firma přes investici v ruské ropné společnosti Rosněfť dostane "krvavé peníze". BP jeho slova odmítla a uvedla, že od Rosněfti žádné výnosy už nedostává.
- Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon o snížení inflace (IRA), který počítá s masivními subvencemi amerického průmyslu, mohou Spojené státy "vyladit" tak, aby neškodil evropským firmám. Napsal to v pátek list The Washington Times.
- Eurozóna: Index výrobních cen v říjnu meziročně vzrostl o 30,8 % (odhad: +31,5 %, září: +41,9 %), meziměsíčně klesl o 2,9 % (odhad: -2 %, září: +1,6 %).
- Německo: Obchodní bilance v říjnu skončila přebytkem 6,9 miliardy eur (odhad: +5,2 miliardy eur, září: +2,8 miliardy eur).
- Německo: Index dovozních cen v říjnu meziročně stoupl o 23,5 % (odhad: +23,3 %, září: +29,8 %) a meziměsíčně klesl o 1,2 % (odhad: -1,7 %, září: -0,9 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to v pondělí evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom se rozhodla nesnížit dodávky plynu do Moldavska. V pondělním prohlášení si ale vyhradila právo dodávky snížit nebo zastavit, pokud Moldavsko neuhradí dohodnuté platby.
- Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby povedou podle slovenské centrální banky (NBS) ke zhoršení finanční kondice části domácností a zejména některých podniků v zemi. To podle ní zvýší riziko nesplácení půjček. Zároveň skončil trend nadměrného zadlužování Slováků, řekl v pondělí novinářům člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček. Komerční banky na Slovensku jsou podle NBS připraveny zvládnout případné vyšší ztráty z nesplácených úvěrů.
- V severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltského moře začne v řádu dní, možná už ve čtvrtek, fungovat první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. Společnost Deutsche ReGas, která bude zařízení provozovat, v pondělí sdělila, že nyní čeká na zbývající povolení. Plovoucí terminál prozatím kotví na Rujáně, kde podstoupil poslední technické úpravy. Díky stávající infrastruktuře by mohl posloužit i k zásobování České republiky. Zda se tak stane, ale bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.
- Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce příštím pravděpodobně zpomalí. Světová ekonomika totiž nadále čelí významným problémům, které oslabují poptávku po dovozu. Vyplývá to z nejnovějšího barometru obchodu, který zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO).
- Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy dolarů dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého pondělního sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala také konkurenční britská firma BP.
- Britská banka HSBC prodává své aktivity v Kanadě tamní Royal Bank of Canada (RBC) za 13,5 miliardy kanadských dolarů (234 miliard Kč). Oznámila to v úterý HSBC. Pokud bude transakce dokončena, bude to první velká bankovní fúze v Kanadě za posledních deset let.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu kleslo na 10 % z říjnové hodnoty 10,4 %. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad. Ten v úterý také uvedl, že kvůli vysoké inflaci se zaměstnanci v Německu musejí už čtvrtým čtvrtletím v řadě smířit s reálným poklesem výdělků.
- Nadnárodní tabákový gigant Philip Morris International (PMI), který vyrábí například cigarety Marlboro, získal ve švédské společnosti Swedish Match více než 90 % akcií. PMI nyní hodlá takzvaně vytěsnit menšinové akcionáře a stáhnout švédský podnik z burzy. Informovala o tom agentura Reuters.
- Ekonomická nálada v eurozóně se v listopadu mírně zlepšila, důvěra spotřebitelů se nezměnila. Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v listopadu stoupl na 93,7 bodu z říjnových 92,7 bodu (revidováno z 92,5 bodu), čekal se výsledek 93,5 bodu. Index důvěry v průmyslu se snížil na -2 body (odhad: -0,5 bodu, říjen: -1,2 bodu), zatímco index důvěry ve službách se zvýšil na 2,3 bodu (odhad: 2 body, říjen: 2,1 bodu). Index podnikatelského klimatu pak klesl na 0,54 bodu z říjnových 0,74 bodu a index spotřebitelské důvěry zůstal na -23,9 bodu, jak se čekalo.
- Problémy německých průmyslových podniků se zásobováním v listopadu polevily. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 59,3 procenta dotazovaných firem, nejméně od loňského dubna. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo. V říjnu problémy se zásobování hlásilo 63,8 procenta respondentů.
- Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v listopadu na 5,3 % a trh práce je i přes aktuální hospodářské problémy nadále stabilní. Ve středu to oznámil spolkový úřad práce. Podle sezónně očištěných dat ale míra nezaměstnanosti z říjnové hodnoty 5,5 % v listopadu vzrostla na 5,6 %.
- Automobilka Mercedes-Benz dostala jako první výrobce v Německu provozní povolení pro svůj systém autonomního parkování vozidel. Ve středu to oznámil Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Podle úřadu je to další krok k tomu, aby řízení vozidel mohly v budoucnu zcela převzít automaty. Autonomní parkování se prozatím týká parkoviště na letišti ve Stuttgartu, v příštích letech by parkovací domy vhodné pro tento systém měly rychle přibývat.
- Maďarská státní podpora stavby jaderné elektrárny Paks II je v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom ve středu unijní soud, který zamítl žalobu Rakouska proti rozhodnutí Evropské komise povolit vládě v Budapešti finančně podporovat stavbu dvou bloků elektrárny.
- Míra inflace v Polsku v listopadu podle předběžných údajů klesla na 17,4 % z říjnové hodnoty 17,9 %. V předběžné zprávě to ve středu oznámil polský statistický úřad. Pro ekonomy je to překvapivé, čekali totiž inflaci 18 % a více. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,7 %, zatímco analytici čekali více než procentní růst.
- Německá společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, zahájila arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom Export. Uniper požaduje vyplacení odškodného za omezení dodávek ruského plynu do Německa od června letošního roku prostřednictvím plynovodu Nord Stream. Uniper ve středu oznámil, že na náhradu těchto dodávek už vynaložil 11,6 miliardy eur a že částka dále poroste.
- Švédský prodejce oděvů H&M zruší po celém světě 1 500 pracovních míst, což odpovídá zhruba jednomu procentu celkové pracovní síly. Oznámila to společnost ve středečním prohlášení. Rozhodnutí je součástí plánu úspor, který představila firma v září. H&M se tak stala prvním velkým evropským maloobchodním řetězcem, který v reakci na krizi životních nákladů začal propouštět zaměstnance.
- Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen dokončila tři transakce se saúdskoarabskou státní ropnou společností Saudi Aramco. Týkají se rafinace, velkoobchodu a leteckých pohonných hmot. Firmy o tom ve středu informovaly v tiskových zprávách. Společnosti rovněž uzavřely dohodu o prodeji ropy, podle níž bude Saudi Aramco dodávat podniku PKN Orlen přibližně 45 % jeho spotřeby ropy.
- Pokles aktivity ve výrobním sektoru eurozóny se v listopadu podle finálního indexu nákupních manažerů (PMI) zmírnil méně, než uváděl rychlý odhad. Finální ukazatel podle společnosti S&P Global činí 47,1 bodu. Flash údaj byl 47,3 bodu a údaj za říjen 46,4 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma poklesu.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu klesla na 6 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v září. Nejmenší zastoupení lidí bez práce bylo nadále v České republice, kde nezaměstnanost klesla na 2,1 % ze zářijových 2,2 %. Uvedl to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
- Banky v eurozóně se ještě plně nepřizpůsobily realitě hospodářského poklesu, regulátoři finančního sektoru je proto budou muset přimět ke konzervativnějšímu řízení kapitálu. Ve čtvrtek to uvedl šéf bankovního dohledu Evropské centrální banky Andrea Enria.
- Export ruské plynárenské společnosti Gazprom do zemí mimo Společenství nezávislých států se v období od ledna do listopadu meziročně snížil o 44,5 % na 95,2 miliardy metrů krychlových. Firma ve čtvrtek uvedla, že její celková produkce plynu klesla o 19,4 % na 376,9 miliardy metrů krychlových.
- Polská rafinerská společnost PKN Orlen plánuje do tří let vybudovat první malý modulární reaktor (SMR) v Polsku. Uvedl to ve čtvrtek šéf podniku Daniel Obajtek.
- Společnost Deutsche ReGas proti původním plánům ve čtvrtek neuvedla v severoněmeckém Lubminu do provozu první plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu, spuštění nyní očekává během prosince. Firma uvedla, že důvodem odkladu jsou zatím chybějící povolení, neboť ještě neskončilo připomínkové řízení. Společnost ReGas podle čtvrteční zprávy stanice NDR1 nicméně terminál pro Lubmin považuje za již připravený k provozu. Zařízení na opětovné zplynování LNG nadále kotví na nedaleké Rujáně, odkud později odpluje do Lubminu.
- Konsorcium francouzských společností Airbus a Dassault Aviation se dohodlo na pokračování projektu vývoje nového evropského bitevního letounu FCAS. Listu Le Figaro to ve čtvrtek řekl šéf Dassault Aviation Éric Trappier. Jedná se o jeden z největších obranných projektů s předpokládanými náklady ve výši 100 miliard eur.
- Německo: Maloobchodní tržby v říjnu meziměsíčně klesly o 2,8 % (odhad: -0,6 %, září: +1,2 %), meziročně se snížily o 5 % (odhad: -2,8 %, září: -0,9 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen v třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 336 procent na 12,68 miliardy zlotých (zhruba 66 miliard Kč). Firma v úterý uvedla, že k růstu zisku přispělo letošní převzetí menšího domácího konkurenta Lotos. Tržby se v třetím čtvrtletí zdvojnásobily na téměř 73 miliard zlotých z 36,4 miliardy před rokem.
- Největší polská internetová obchodní platforma Allegro v třetím čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 14 % na 537,3 milionu zlotých. Hospodaření v třetím čtvrtletí podpořila mimo jiné nižší ztráta českého internetového obchodu Mall, který polský podnik v letošním roce koupil spolu s kurýrní službou WeDo za 881 milionů eur.
Zdroj: CNBC