US MARKETOtevírá za: 1 h 59 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Bek: Maďarsko stále může provést reformy a získat zbytek zablokovaných peněz

Maďarsko stále může provést nezbytné reformy a získat zbytek peněz ze zmrazených kohezních fondů. Je na něm, jakým způsobem bude dál rozvíjet vztahy s Evropskou unií. Řekl to ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Maďarsko podle něj v posledních měsících udělalo řadu legislativních změn, Evropská komise i členské státy EU je ale nechtějí pouze na papíře, nýbrž chtějí vidět jejich reálné fungování.

Evropský blok zmrazí Budapešti z kohezních fondů 6,3 miliardy eur. Evropská komise přitom kvůli obavám z nedostatečného fungování právního státu v zemi původně navrhla zablokovat 7,5 miliardy eur. Ostatní členské země v polovině prosince schválily také maďarský plán obnovy, na jehož základě může země dostat 5,8 miliardy eur z mimořádného fondu vytvořeného v reakci na pandemickou krizi. Jejich výplata bude podmíněna dalšími reformami.

Dohoda byla součástí složitého kompromisu ohledně společné půjčky EU 18 miliard eur pro Ukrajinu a globální patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy. Maďarsko obě věci dlouhodobě blokovalo. "Je strašně důležité, že Evropská unie se dokázala i s Maďarskem nějakým způsobem dohodnout na řešení, které je svým způsobem pozitivním signálem pro členské země, pro Ukrajinu, ale do jisté míry i pro Maďarsko," uvedl Bek.

Země podle něj sice může být nespokojena s tím, že jí peníze na kohezní politiku byly zmrazeny v poměrně velkém rozsahu, na druhou stranu to nemusí být definitivní verdikt. "Maďarsko bude mít možnost, pokud provede nezbytné reformy, peníze získat v budoucnu," uvedl Bek a ocenil to, že se unie za českého předsednictví v Radě EU nerozhádala. Naopak Česko dokázalo moderovat debatu vedoucí k odblokování celé řady rozhodnutí.

"Teď je na Maďarsku, jakým způsobem bude dál rozvíjet své vztahy s Evropskou unií. Jestli půjde dál cestou troublemakera, kterým se v očích partnerů objektivně stalo, a nebo tenhle bod bude jakýmsi bodem obratu v té trajektorii," poznamenal ministr.

Rada EU krátce předtím oznámila dohodu o legislativním balíčku, který by umožnil poskytnout Ukrajině příští rok půjčku i bez maďarského souhlasu. Takový plán by ale podle Beka byl časově komplikovanější. "Hrozila by zdržení způsobená třeba projednáváním souhlasu parlamentů v některých členských zemích," míní. Posléze ale z Maďarska přišly pozitivní signály, což otevřelo cestu k nalezení dohody. Například Francie a Německo následně zaujaly podle Beka konstruktivní postoj k možnosti dohodnout se na snížení sankce pro Maďarsko.

Pro další případné snížení či úplně zrušení sankce ale chtějí Evropská komise i země EU vidět reálné fungování změn. "Existuje vážné riziko identifikované komisí, že celý ten systém dohromady nefunguje úplně dobře. Nejde jenom o jednotlivé součástky soukolí, ale o celek," uvedl Bek. Vzhledem k potřebě vyčerpat peníze v souladu s unijními pravidly má podle něj Maďarsko zhruba dva roky na to, aby v reformách postoupilo.

Zdroj: ČTK

Evropská unieMaďarskoPolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika