Stavební produkce v ČR v listopadu meziročně i meziměsíčně mírně klesla

Stavební výroba v Česku v listopadu meziročně klesla o 0,8 %, přičemž v říjnu vzrostla o procento. Oba segmenty, pozemní a inženýrské stavitelství, vykázaly takřka stejný vývoj. Pozemní stavitelství, tedy stavba bytových i nebytových budov, kleslo proti listopadu 2021 o 0,8 % a produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla nižší 0,9 %. Meziměsíčně se stavební produkce snížila o 0,3 %. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Produkce ve stavebnictví až do loňského července 14 měsíců v řadě rostla, od března ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 %, v březnu činil méně než devět procent a v červnu 1,5 %. V červenci pak výroba meziročně klesla, v srpnu nepatrně vzrostla, v září se vrátila k poklesu a v říjnu byla o procento vyšší.
Stavební úřady v listopadu vydaly 6 975 stavebních povolení, což je meziročně o 6,2 % méně. "Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,5 miliardy korun a meziročně klesla o více než pětinu, což bylo zčásti ovlivněno povolením vyššího počtu velkých staveb v listopadu 2021," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka, .
Počet bytů, jejichž stavba byla v listopadu zahájena, meziročně vzrostl o 3,9 % na 3 377 bytů, dokončených bytů bylo 4 423, meziročně o 33,4 % více.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,3 %, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 10,7 %.
Analytici: Listopadový pokles stavební výroby v ČR nenaznačuje krizi odvětví
Listopadový pokles stavební výroby není dramatický a nenaznačuje krizi odvětví, na stavebnictví ale postupně dopadá propad tuzemské ekonomiky a analytici odhadují, že i v letošním roce mírně klesne bytová výstavba.
"Stavebnictví patří mezi cyklická odvětví, která výrazně trpí, když ekonomiku zasáhne recese. Lze proto očekávat, že se v letošním roce budou dokončovat již započaté projekty, ale výrazně se sníží počet nově zahajovaných staveb," řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek v komentáři uvedl, že však nejde o žádný dramatický pokles, který by už naznačoval krizi v tomto odvětví. Spíše se jedná o "měkké přistávání" spojené s celkovým výkonem ekonomiky, uvedl.
Analytici zopakovali, že na stavebnictví loni dolehla řada negativních vlivů. Šlo hlavně o rostoucí ceny materiálů, váznoucí dodávky některých surovin i dopady války na Ukrajině včetně růstu cen energií. K tomu se přidaly i vysoké úrokové sazby, které omezily zájem o hypotéky.
I letos se tak dá očekávat mírné ochlazení, ale jen v jednotkách procent, což odhaduje Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella, výrobce Ytongu, pro ČR a Slovensko. "Největší překážkou zůstává financování staveb a s tím spojené odkládání začátku výstavby," dodal.
Počet nově zahájených bytů se v roce 2023 začne snižovat a ředitel realitní kanceláře Luxent Exclusive Properties Jiří Kučera potvrdil, že mnoho developerů raději výstavbu odkládá. "Čekají na stabilizaci podmínek. Klasický hypoteční trh bude letos velmi slabý. Sílící alternativou mu bude financování družstevní či hybridní modely konkrétních developerů," řekl Kučera.
Ředitel rezidenčních projektů PSN Marek Padevět odhaduje, že poptávka se na konci jara pozvolna dostane na obvyklou úroveň. "Zejména z důvodu, že opět vzroste zájem investorů. Peníze ve společnosti jsou a při inflaci 17 až 18 % bude chtít mnoho investorů své finance ochránit. A nemovitosti jsou v současné chvíli stále považovány za jeden z nejbezpečnějších investičních produktů," uvedl Padevět. Doplnil, že vzhledem k tomu, že nebude zahájeno tolik projektů, jak by se očekávalo, budou stavební firmy dávat developerům lepší nabídky.
Dufek upozornil, že další vývoj ve stavebnictví bude mezi prvními ovlivňovat schopnost Česka čerpat peníze z evropských fondů, včetně dodatečných zdrojů z takzvaného fondu obnovy. Dalším faktorem pak bude zvýšený zájem firem i domácností o investice do energetických úspor. Stavebnictví se díky tomu může stabilizovat a vyhnout se výraznějšímu cyklickému poklesu, řekl Dufek.
Zdroj: ČTK
Aktuality
