Prezident Senegalu: Afrika se musí naučit nespoléhat na dovoz a uživit se sama

Afrika musí začít produkovat více potravin a nespoléhat se na dovoz, řekl ve středu prezident Senegalu Macky Sall. Sdělil to lídrům, kteří se účastní třídenního summitu o potravinové bezpečnost v Dakaru. Afrika v současnosti podle OSN čelí nejhorší krizi v historii, každý pátý člověk na tomto kontinentě čelí hladu.
"Afrika se musí naučit uživit se sama a přispívat k nasycení světa," uvedl Sall, který do konce letošního února zastává také post předsedy Africké unie. Je podle něj paradoxní, že kontinent se 60 % nevyužívané orné půdy potřebuje dovážet základní zboží.
Sall vyzval státy k plnění deklarace podepsané v roce 2003 v mosambickém Maputu, podle které mají africké země přidělit deset procent rozpočtu na rozvoj zemědělství, a k podpoře malých farmářů. Ti na kontinentě tvoří většinu producentů. Zejména ženy a mladí lidé podle Salla potřebují lepší přístup k finančním zdrojům a půdě.
K potravinové krizi v Africe přispívá podle expertních hlasů mimo jiné zadluženost jednotlivých zemí po koronavirové pandemii, růst cen a dopady války na Ukrajině.
Africký potravinový summit si podle Africké rozvojové banky, která jej zaštiťuje, klade za cíl podpořit mimo jiné soukromé investice do produkce potravin v Africe a posílit politické závazky. V následujících třech dnech lídři afrických zemí představí národní priority potravinové bezpečnosti rozvojovým bankám a mezinárodním partnerům, včetně Evropské unie, Spojených států a Británie.
"Dovoz potravin vyjde africké země ročně na 70 miliard dolarů," uvedl prezident Africké rozvojové banky Akinwumi Adesina.
Zdroj: ČTK