Americké akcie v pátek posílily, v centru pozornosti je nadcházející zasedání Fedu

Americké akcie v pátek posílily a v zelených číslech skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu. Pozornost investorů se nyní soustředí na zasedání americké centrální banky, které se bude konat příští týden.
Index Dow si v pátek připsal 0,08 % a uzavřel na 33 978,08 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,25 % na 4 070,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,95 % na 11 621,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,17 % na 18,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 3,509 %.
Na prosincovém zasedání Fed ve snaze bojovat s inflací zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 %. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním snížil, zároveň však signalizoval, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu.
Finanční trhy předpokládají, že příští týden Fed úrokové sazby zvýší pouze o čtvrt procentního bodu. Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že index výdajů na osobní spotřebu, který je pro Fed důležitým ukazatelem inflace, se v prosinci meziměsíčně zvýšil o 0,1 %. Meziroční růst indexu zpomalil na 5 % z listopadových 5,5 %.
K pátečnímu růstu akciového trhu přispěli vydavatelé platebních karet Visa (+2,99 %) a American Express (+10,54 %), jejichž čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Akcie výrobce čipů Intel (-6,41 %) však oslabily kvůli neuspokojivému výhledu firmy.
Akcie automobilky Tesla v pátek přidaly jedenáct procent a za celý týden posílily o 33 %, což je pro ně nejlepší výsledek od května 2013 a druhý nejlepší vůbec. Za celý rok 2022 ztratily akcie podniku 65 %, pro Teslu to tak byl nejhorší rok v její dvanáctileté historii veřejně obchodované společnosti. Tento týden růst jejích akcií přiživila zpráva o rekordním zisku za čtvrté čtvrtletí. Generální ředitel firmy Elon Musk při hovoru s investory a analytiky řekl, že Tesla by v roce 2023 mohla vyrobit až dva miliony vozidel. V oficiálním výhledu přitom společnost počítá pro letošním roce s výrobou "jen" 1,8 milionu vozů.
Za celý týden index Dow vzrostl o 1,81 %, S&P 500 si připsal 2,47 % a Nasdaq Composite dokonce 4,32 %. "Je to pěkný konec dalšího solidního týdne," řekl k pátečnímu obchodování analytik Ryan Detrick ze společnosti Carson Group. "Inflace pokračuje v rychlém poklesu, což výrazně zmírňuje obavy o ekonomiku," dodal.
Dolar v pátek mírně zpevňoval
Na devizovém trhu v pátek dolar mírně posiloval vůči euru. Krátce po 22.00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 % na 1,087 USD. O měnové politice bude příští týden rozhodovat také Evropská centrální banka. Ta na prosincovém zasedání stejně jako Fed zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing předpokládá, že v letošním roce přijme 10 000 zaměstnanců. Oznámila do v pátek firma, která zvyšuje produkci po útlumu způsobeném pandemií covidu-19. Řada velkých amerických podniků přitom v poslední době ruší pracovní místa v obavách z hospodářské recese.
- Americký výrobce hraček Hasbro letos celosvětově propustí asi 15 % zaměstnanců, to je zhruba 1 000 lidí. Po slabém čtvrtém čtvrtletí totiž musí kvůli zachování konkurenceschopnosti výrazně snižovat náklady. Společnost to uvedla ve čtvrtečním sdělení.
- Americká automobilka Ford Motor svolává po celém světě ke kontrole 462 000 aut kvůli možné poruše zadní kamery. Automobilka má hlášení o 17 drobných nehodách souvisejících s touto závadou, nikdo se při nich ale nezranil.
- Osobní příjmy ve Spojených státech v prosinci v souladu s očekáváním proti listopadu stouply o 0,2 %, v listopadu se zvýšily o 0,3 % (revidováno z +0,4 %), osobní výdaje o 0,2 % klesly (odhad: -0,1 %, listopad revidován na -0,1 % z +0,1 %). Index výdajů na osobní spotřebu (PCE inflace) meziročně stoupl o 5 % po listopadovém růstu o 5,5 % a meziměsíčně se zvýšil stejně jako v listopadu o 0,1 %. Jádrový index výdajů na osobní spotřebu pak meziročně stoupl o 4,4 % (listopad: +4,7 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,3 % (listopad: +0,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle finálních dat stoupl na 64,9 bodu (flash: 64,6 bodu, prosinec: 59,7 bodu).
- Rozjednané prodeje domů v USA v prosinci meziročně spadly o 33,8 % listopad: -37,8 %), meziměsíčně se ale zvýšily o 2,5 % (listopad: -2,6 %).
Výsledková sezóna
- Celoroční zisk americké ropné společnosti Chevron se loni více než zdvojnásobil na rekordních 36,5 miliardy dolarů. Firma to uvedla v pátečním sdělení. Zisk ale zaostal za odhady kvůli odpisům aktiv a poklesu cen ropy a plynu.
- Výsledky American Express v 4Q: Zisk na akcii 2,07 USD (odhad: 2,23 USD), výnosy 14,2 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Charter Communications v 4Q: Zisk na akcii 7,79 USD (odhad: 8,83 USD), tržby 13,67 miliardy USD (odhad: 13,74 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 4,63 miliardy USD (odhad: 4,59 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Německý antimonopolní úřad zahájil řízení proti internetové platební službě PayPal (v pondělí +0,52 %). Důvodem je podezření z omezování hospodářské soutěže, informovaly v pondělí tiskové agentury.
- Americká automobilka Ford (v pondělí +3,14 %) zruší v Evropě 3 200 pracovních míst a některé pozice ve vývoji produktů přesune do Spojených států. S odvoláním na pondělní oznámení německého odborového svazu IG Metall o tom informovala agentura Reuters. Ford se odmítl k věci blíže vyjádřit. Firma odkázala na své páteční prohlášení, ve kterém konstatuje, že přechod na výrobu elektromobilů si žádá strukturální změny. Evropská divize Fordu zaměstnává 45 000 lidí.
- Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo žalobu na internetový gigant Google. Společnost podle resortu zneužívá v oblasti digitální reklamy dominantního postavení. K žalobě se přidalo osm amerických států včetně Kalifornie, domovského státu firmy. S odvoláním na soudní dokument o tom informovala agentura Reuters.
- Pokles podnikatelské aktivity ve Spojených státech se v lednu podle indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global překvapivě zmírnil. Kompozitní ukazatel se podle předběžných dat zvýšil na 46,6 bodu z prosincových 45 bodů, když se čekal pokles na 44,7 bodu. Dílčí PMI pro výrobu se zvýšil na 46,8 bodu z 46,2 bodu (odhad: 46,1 bodu) a ukazatel pro sektor služeb stoupl na 46,6 bodu z 44,7 bodu (odhad: 44,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v lednu spadl na -11 bodů (odhad: -4 body, prosinec: +1 bod).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +0,38 %) investuje přes 3,6 miliardy dolarů do rozšíření svého výrobního komplexu v Nevadě. Součástí investice budou dva nové závody, jeden na výrobu nákladních elektromobilů Semi a druhý na výrobu nového typu bateriových článků. Oznámila to firma. Nové závody vytvoří kolem 3 000 pracovních míst.
- Výdaje na reklamu na sociální síti Twitter se v prosinci meziročně propadly o 71 %, protože řada významných podniků omezila inzerci na této platformě po jejím převzetí miliardářem Elonem Muskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů výzkumné společnosti Standard Media Index. Pokles tak zrychlil ve srovnání s listopadem, kdy se podle SMI výdaje snížily o 55 %.
- Některé služby americké softwarové společnosti Microsoft (ve středu -0,59 %) postihly problémy, výpadky zaznamenali například uživatelé komunikační platformy Teams a e-mailové služby Outlook. Podle serveru Downdetector hlásily potíže tisíce lidí z celého světa.
- Zaměstnanci britského Amazonu (ve středu +0,89 %) poprvé stávkovali za lepší pracovní podmínky a vyšší finanční ohodnocení. Americký internetový prodejce se podle nich lépe chová i k robotům. Zaměstnancům se nelíbí, že firma jim v létě navrhla zvýšit mzdu o 50 pencí na hodinu. Nazývají to výsměchem.
- Americká společnost Walmart (ve středu -0,48 %) zvýší startovní hodinovou mzdu pro americké zaměstnance na 14 dolarů z 12 dolarů. Největší maloobchodní řetězec na světě se potýká s nedostatkem zaměstnanců a konkurence platí více. S odkazem na sdělení firmy zaměstnancům o tom napsal deník The Wall Street Journal.
- Společnost Chevron (ve středečním after-marketu +3, 0 %) oznámila zvýšení dividendy a nový program odkupu vlastních akcií v objemu 75 miliard USD. Program odkupů bude spuštěn 1. dubna a jeho objem při současných cenách představuje zhruba pětinu tržní kapitalizace firmy. Dividenda vzroste z 1,42 USD na 1,51 USD na akcii a bude vyplácena od 10. března.
- Společnost Meta Platforms (ve středečním after-marketu -0,2 %) oznámila, že po dvouletém zákazu opět "pustí" na své sítě Facebook a Instagram bývalého prezidenta a možného kandidáta v dalších volbách Donalda Trumpa.
- Americká ekonomika v čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Tempo růstu tak kleslo z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ale brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, který zdražuje úvěry a snižuje poptávku.
- Americká společnost International Business Machines (IBM) propustí 3 900 zaměstnanců, asi 1,5 % pracovní síly. Technologická firma se zbavuje některých aktiv, krok v prvním čtvrtletí vyústí v mimořádné náklady 300 milionů dolarů. Finanční ředitel James Kavanaugh agentuře Reuters řekl, že společnost je stále "odhodlána najímat zaměstnance pro výzkum a vývoj zaměřený na klienty". Akcie IBM po skončení středečního obchodování klesly o dvě procenta, a smazaly tak dřívější zisky z převážně pozitivních hospodářských výsledků.
- Hlavním konkurentem Tesly se patrně stane některá z čínských automobilek. Analytikům to po zveřejnění hospodářských výsledků amerického výrobce elektromobilů řekl šéf Tesly Elon Musk. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. ledna klesl na 186 tisíc ze 192 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 190 tisíc), když se čekal výsledek 205 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 14. ledna stoupl na 1,675 milionu z 1,655 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,647 milionu), když se čekal výsledek 1,658 milionu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v prosinci stouply o 5,6 %. Čekal se růst o 2,5 % po listopadovém poklesu o 1,7 % (revidováno z -2,1 %). Bez započtení dopravních prostředků se objednávky snížily o 0,1 % (odhad: stagnace, listopad: +0,1 %) a bez započtení obranných prostředků se zvýšily o 6,3 % (odhad: -0,1 %, listopad: -2,3 %).
- Prodeje nových domů v USA v prosinci meziměsíčně stouply o 2,3 % na celoročně přepočtené tempo 616 tisíc jednotek (odhad: 617 tisíc, listopad: +5,8 % na 602 tisíc).
- Index aktivity chicagského Fedu v prosinci stoupl na -0,49 bodu (listopad: -0,51 bodu).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v lednu stoupl na -4 body (odhad: -11 bodů, prosinec: -6 bodů).
- Obchodní bilance USA se zbožím v prosinci skončila deficitem 90,3 miliardy USD (listopad: -84,1 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v prosinci podle předběžných dat vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,5 %, listopad: +0,9 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Baker Hughes v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 5,91 miliardy USD (odhad: 6,06 miliardy USD).
- Výsledky 3M v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,28 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 8,08 miliardy USD (odhad: 8,05 miliardy USD), firma plánuje propustit 2 500 zaměstnanců.
- Výsledky Johnson & Johnson v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,35 USD (odhad: 2,23 USD), tržby 23,71 miliardy USD (odhad: 23,90 miliardy).
- Výsledky Halliburton v 4Q: Čistý zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 5,58 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky General Electric v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 21 miliard USD (odhad: 21,3 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton v 1QFY2023: Zisk na akcii 2,76 USD (odhad: 2,25 USD), tržby 7,26 miliardy USD (odhad: 6,37 miliardy USD).
- Výsledky Raytheon Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 18,09 miliardy USD (odhad: 18,20 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin v 4Q: Upravený zisk na akcii 7,79 USD (odhad: 7,41 USD), tržby 18,99 miliardy USD (odhad: 18,28 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 4Q: Jádrový zisk na akcii 3,40 USD (v souladu s odhady), tržby 9,64 miliardy USD (odhad: 8,77 miliardy USD).
- Výsledky Verizon Communications v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (v souladu s odhady), tržby 35,3 miliardy USD (odhad: 35,1 miliardy USD).
- Výsledky Microsoft v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 52,75 miliardy USD (odhad: 52,94 miliardy USD).
- Výsledky Texas Instruments v 4Q: Zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 1,98 USD), tržby byly také nad odhady.
- Americký výrobce letadel Boeing (ve středu +0,26 %) vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 663 milionů dolarů, a to navzdory vyšší poptávce po letadlech. Potýkal se s problémy v dodávkách a s nedostatkem pracovních sil. Letecké firmy a výrobci letadel těží z prudkého oživení letecké dopravy, která byla jedním z nejvíce postižených odvětví během pandemie covidu-19.
- Výsledky AT&T v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 31,3 miliardy USD (odhad: 31,4 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,51 USD), tržby 4,96 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky General Dynamics v 4Q: Zisk na akcii 3,58 USD (odhad: 3,54 USD), tržby 10,85 miliardy USD (odhad: 10,68 miliardy USD).
- Výsledky Freeport-McMoRan v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 5,76 miliardy USD (odhad: 5,45 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 9,7 miliardy USD).
- Výsledky Tesla v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 24,32 miliardy USD (odhad: 24,16 miliardy USD).
- Americká společnost American Airlines, největší světové aerolinky, v čtvrtém čtvrtletí loňského roku hospodařila s očištěným čistým ziskem 827 milionů dolarů, zatímco ve stejném období předchozího roku byla ve ztrátě. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě a dodala, že tržby má rekordní a že jsou nad srovnatelným obdobím z roku 2019, tedy doby před pandemií. Konkurenční dopravce Southwest Airlines naopak vykázal ztrátu.
- Výsledky Dow v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 11,86 miliardy USD (odhad: 12,01 miliardy USD).
- Výsledky Northrop Grumman v 4Q: Upravený zisk na akcii 7,50 USD (odhad: 6,58 USD), tržby 10 miliard USD (odhad: 9,67 miliardy USD).
- Výsledky McCormick & Company v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 1,69 miliardy USD (odhad: 1,77 miliardy USD).
- Výsledky Archer Daniels Midland v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 26,23 miliardy USD (odhad: 25,28 miliardy USD),
- Výsledky Comcast v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 30,55 miliardy USD (odhad: 30,35 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 1QFY2023: Upravený zisk na akcii 2,18 USD (odhad: 2,01 USD), tržby 7,94 miliardy USD (odhad: 7,70 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 14,04 miliardy USD (odhad: 14,49 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK