Americké akcie zakončily ztrátový únor mírným úterním poklesem

Americké akcie oslabily. Na trhu přetrvávají obavy z negativních hospodářských důsledků zvyšování úrokových sazeb.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,71 % a zakončil obchodování na 32 656,70 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,30 % na 3 970,15 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, oslabil o 0,10 % na 11 455,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,19 % na 20,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 3,928 %. Okolo procenta přidaly ropa a stříbro, zlato zdražilo o půl procenta a bitcoin odepsal procento a půl na zhruba 23 150 USD.
Za celý únor se Dow snížil o 4,19 %, S&P 500 odevzdal 2,61 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,11 %.
Americká centrální banka začátkem února v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50-75 %, což je nejvyšší úroveň od října 2007. Investoři nyní spekulují o tom, jaký bude další vývoj úrokových sazeb ve Spojených státech. Bank of America Global Research varovala, že Fed by mohl svou základní sazbu zvýšit až do blízkosti šesti procent.
"Většina trhu očekává růst výnosů 10letých vládních bondů USA nad 4 %. Podle mě tato hladina bude pro výnosy stropem, na což trh s akciemi v březnu zareaguje dalším vzestupem. Únorové zakolísání bude postupně selektivně nakoupeno. Inflace klesá, jen to není tak přímá a strmá linie, jak někteří doufali. Únor byl pomyslným šlápnutím na brzdu efektu FOMO, který jsme sledovali v lednu," uvedl Jeff Kilburg, zakladatel a ředitel KKM Financial.
Na devizovém trhu americký dolar mírně posiloval. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SEČ ztrácelo zhruba 0,3 % na 1,0580 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,2 % a pohyboval se blízko 104,9 bodu.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americká společnost Apple (v úterý -0,34 %) může mít přechodně problém s výrobou přístrojů iPhone. Příčinou je požár v dodavatelském závodě společnosti Foxlink v jižní Indii. Továrna vyrábí nabíjecí kabely pro iPhony a plný provoz neobnoví dříve než za dva měsíce, informovala v úterý s odkazem na své zdroje agentura Reuters.
- Americká automobilka Tesla (v úterý -0,92 %) postaví závod ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León. Oznámil to v úterý mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který o podmínkách výstavby v pondělí telefonicky hovořil s šéfem automobilky Elonem Muskem. Informovala o tom zahraniční média.
- Evropská komise zúžila vyšetřování společnosti Apple (v úterý -0,34 %), které se týká plateb v jejím obchodě App Store pro poskytovatele streamování hudby. Nově se komise zaměřuje pouze na vyšetřování požadavků firmy Apple, která brání vývojářům informovat uživatele přístrojů iPhone a iPad o dalších možnostech nákupu hudby za nižší ceny mimo aplikaci App Store.
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu podle finálních dat klesly o 0,4 % (flash: +0,1 %, prosinec: +0,1 %).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v prosinci meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad: -0,2 %, listopad: -0,1%), meziročně se zvýšil o 6,6 % (listopad: +8,2 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím v lednu skončila deficitem 91,5 miliardy USD (prosinec: -89,7 miliardy USD).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v únoru klesl na 102,9 bodu (odhad: 108,5 bodu, leden: 106 bodů).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru klesl na -16 bodů (leden: -11 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Norwegian Cruise Line (v úterý -10,18 %) v 4Q: Upravená ztráta na akcii 1,04 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 1,57 miliardy USD (odhad: 1,50 miliardy USD).
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý +3,08 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,88 USD (odhad: 2,41 USD), tržby 2,47 miliardy USD (odhad: 2,42 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone (v úterý -3,33 %) v 4Q: Čistý zisk na akcii 24,64 USD (odhad: 31,70 USD), tržby 3,69 miliardy USD (odhad: 4,07 miliardy USD).
- Výsledky Target (v úterý +1,01 %) v 4Q: Zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,40 USD), tržby 31,4 miliardy USD (odhad: 30,72 miliardy USD).
- Výsledky Novavax (v úterním after-marketu -25,4 %) v 4Q: Hotovost 1,34 miliardy USD, ztráta na akcii 2,28 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 357,4 milionu USD (odhad: 383,1 milionu USD).
- Výsledky Rivian (v úterním after-marketu -9,3 %) v 4Q: Ztráta na akcii 1,87 USD, tržby 663 milionů USD.
- Výsledky AMC Entertainment Holdings (v úterním after-marketu -7,7 %) v 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,14 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 990,9 milionu USD (odhad: 978 milionů USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
