US MARKETOtevírá za: 11 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Macron chce posílit hospodářské vazby s Angolou, v zemi je na návštěvě poprvé

Francie a Angola se v pátek shodly na prohloubení spolupráce v oblastech, jako jsou zemědělství a vzdělání, píše server france24.com v souvislosti s návštěvou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pro něj je to vůbec první návštěva této na ropu bohaté jihoafrické země. Angola je druhou zastávkou na jeho několikadenní cestě po Africe, při níž prezident zavítá také do Konžské republiky a Konga, kde se proti jeho návštěvě tento týden konaly protesty.

"V Angole máte spolehlivého partnera, který bude s Francií spolupracovat ve všech oblastech včetně bezpečnosti, nejen na našem kontinentu, ale také na globální úrovni," uvedl angolský prezident Joao Lourenço. "To odpovídá představě, kterou mám o tomto novém hospodářském partnerství s africkým kontinentem a Francií," řekl Macron na ekonomickém fóru, jehož se zúčastnilo více než 50 francouzských společností, a dodal, že francouzská mentalita se změnila. Zopakoval tak úmysl Francie zahájit novou éru spolupráce s africkými zeměmi, která bude založená na neutralitě a rovnocenné kooperaci.

Angola a Francie se shodly konkrétně na spolupráci v oblastech odolnosti zemědělství vůči změnám klimatu, zabezpečení dostatku vodních zdrojů a pomoci s obnovou produkce kávy. Angola v současnosti dováží velkou část nezbytných potravin a podle francouzské prezidentské kanceláře chce zlepšit svou potravinou soběstačnost.

"Angola je největším producentem ropy v subsaharské Africe a je to země s velkým hospodářským potenciálem. Není překvapivé, že se Francie chce v Angole výrazněji angažovat," uvedl Paul Melly, konzultant afrického programu v britském think tanku Catham House. Melly dodal, že Angola, která je bývalou kolonií Portugalska, je klíčovým cílem i pro další zahraniční aktéry. Francie podle Mellyho chce v Africe rozšířit pole působnosti i mimo bývalé kolonie.

V Kongu, které je bývalou kolonií Belgie, se ve středu před francouzskou ambasádou shromáždila přibližně stovka protestujících. "Macron přijíždí do Kinshasy, aby se nás pokusil svést, protože chápe, že většina západní Afriky se k Francii obrátila zády," uvedl v rozhovoru s agenturou Reuters jeden z nich.

Přestože Francie není v Kongu vnímaná jako země, která by se do konžského politického dění v minulosti vměšovala, někteří ji obviňuji z podpory Rwandy. Kongo již měsíce viní Rwandu ze spolupráce s povstaleckou milicí M23, která bojuje na východě země. Rwanda to popírá. Podle Mellyho se rovněž do Konga přenesl narůstající protifrancouzský sentiment z mnoha dalších afrických zemí.

Francouzský vliv na africkém kontinentu v současnosti čelí největším výzvám za poslední desetiletí. Rostoucí protifrancouzské nálady vedly k pouličním protestům v několika západoafrických a severoafrických zemích. Historické ekonomické vztahy Francie s regionem jsou navíc podle Reuters pod tlakem kvůli narůstající obchodní přítomnosti Ruska, Číny a Turecka.

Zdroj: ČTK

AfrikaFranciePolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa