US MARKETZavírá za: 2 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

O 200 tisíc míst ve státním sektoru má v Číně zájem rekordních 7,7 milionu lidí

V Číně se letos ke zkouškám na práci ve státní správě přihlásil rekordní počet uchazečů, v zemi se totiž výrazně zvýšila míra nezaměstnanosti mezi mladými. Státní média uvedla, že ke zkouškám se přihlásilo 7,7 milionu uchazečů, k dispozici je přitom ve státní sféře na celostátní i provinční úrovni jen něco přes 200 000 pracovních míst. Vyplývá to z analýzy televize CNBC. Zaměstnání ve státním sektoru se v Číně obvykle považuje za stabilní a prestižní.

Vysoký zájem o zaměstnání ve státním sektoru přichází v době, kdy si prezident Si Ťin-pching minulý týden upevnil pozici a byl zvolen hlavou státu na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Lidé, kteří chtějí získat práci ve státní správě, musejí složit zkoušku pro čínské státní úředníky. Ta začíná otázkami o Siově zprávě na sjezdu strany a mezi další otázky patří i jeho myšlenky.

Písemná zkouška se skládá ze dvou částí, první tvoří výběr odpovědí na téma odborných administrativních schopností a trvá 120 minut, v druhé části musejí uchazeči napsat esej, na což mají 180 minut. Kromě znalostí o celostátním sjezdu Komunistické strany Číny a pravidel a předpisů zkouška zjišťuje také jazykové dovednosti, analýzu dat, kvantitativní metody, úsudek a argumentaci a "posouzení zdravého rozumu".

Stát letos rozšířil nábor zaměstnanců o 15 až 20 procent. Důvodem rozhodnutí je zmírnění tlaku na nezaměstnanost, zejména u absolventů vysokých škol. Zhruba dvě třetiny míst na národní úrovni jsou podle státních médií určeny pouze pro nové absolventy. Nezaměstnanost mezi mladými ve věku 16 až 24 let se loni v létě v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 vyšplhala na rekord.

Zkouška pro zaměstnance ve státních službách má v Číně kořeny v císařském systému zkoušek, který se datuje od šestého století. V rámci tohoto systému vzdělanci skládali zkoušky na několika úrovních, aby získali státní zaměstnání. Tento proces měl dát každému spravedlivou šanci postoupit ve společenské hierarchii. Současný systém zkoušek byl zaveden ve dvou krocích, v roce 1993 a pak v roce 2005. Stal se povinný pro všechny začínající státní úředníky.

Státní úředníci v Číně pobírají skromný plat. Obvykle však mají zajištěno doživotní zaměstnání s vysokým společenským statusem a některé výhody. Ty zahrnují odměny při svátcích, lepší zdravotní pojištění a vyšší příspěvky na penzi.

Přesné údaje o platech zůstávají citlivým tématem. Ze starších dostupných údajů vyplývá, že v roce 2012 si státní zaměstnanci v průměru vydělali 48 608 jüanů (160 000 Kč) ročně. Prezident Si Ťin-pching v roce 2015 vydělal 136 620 jüanů (449 000 Kč) ročně. Pro srovnání, podle oficiálních údajů činil průměrný roční výdělek na hlavu u obyvatel měst loni 20 590 jüanů (67 600 Kč). Výdělky se značně liší podle regionů a typu práce.

Zdroj: ČTK, CNBC

ČínaZaměstnání
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa