Akcie evropských bank umazávají dopolední ztráty, převzetí Credit Suisse trhy uklidnilo jen částečně

Akcie evropských bank na začátku pondělního obchodování prudce oslabovaly, index STOXX Europe 600 Banks ztrácel po zahájení obchodování zhruba 3 % a byl nejníže za tři měsíce, kolem 11.00 SELČ však ztráty zmírnil na 1,6 % a v odpoledních hodinách postupně umazává ztráty dál. Trhy částečně uklidnilo nedělní oznámení, že banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Akcie Deutsche Bank hodinu před polednem ztrácely 3,2 %, britská Standard Chartered klesala o 3,7 % a akcie francouzské BNP Paribas oslabovaly o 2,8 %.
Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.
Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy Tier-1 Credit Suisse (neboli dluhopisy AT1) s nominální hodnotou 17 miliard dolarů budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.
Akcie samotné Credit Suisse dopoledne ztrácejí více než 60 %. Akcie UBS odepisují přes sedm procent.
Výprodej bankovních titulů oslabil i široký panevropský index STOXX Europe 600. Ten krátce před 9.30 SEČ ztrácel necelé procento na 432,08 bodu, už v pátek přitom zaznamenal letos nejhlubší týdenní pokles. V průběhu dne se ale evropské akcie vzpamatovaly a přehouply se do plusu, zásluhu na tom měly především akcie těžařských firem.
Obavy ohledně dohody o převzetí Credit Suisse bankou UBS v pondělí vyjádřil švýcarský poslanec Roger Nordmann ze sociálnědemokratické strany. "Nová UBS je také dalším obrovským rizikem, bude mít aktiva více než 1 500 miliard franků a pro Švýcarsko je prostě příliš velká," řekl agentuře Reuters. Sociální demokraté jsou druhou největší stranou ve švýcarském parlamentu a ve vládě mají dva ministry.
"Mělo by být jasné, že po více než týdnu bankovní paniky a dvou intervencích organizovaných úřady tento problém nezmizí. Právě naopak, stal se globálním," uvedl podle agentury Reuters analytik Mike O'Rourke ze společnosti Jones Trading. "Zprávy, že UBS získává Credit Suisse, pravděpodobně zvětší problémy Credit Suisse jejich přesunem do UBS," dodal.
"Neklid v evropském bankovním sektoru je z dobrého důvodu. Převzetí Credit Suisse ze strany UBS nebylo vůbec standardní. Bylo protlačeno švýcarskou centrální bankou a regulátory v rekordně krátkém čase a pouze za cenu ohnutí některých pravidel," řekl analytik ze společnosti XTB Jiří Tyleček. "Tlak na vyřešení situace byl tak velký, že může vyvolávat další otázky ohledně zranitelnosti bankovního sektoru," dodal.
Pokles cen akcií bankovních domů se nevyhýbá ani českému trhu. "Výprodeje na zahraničních burzách tlačí dolu i akcie českých bank. Pod největším tlakem se ocitly akcie Monety Money Bank, jejichž cenu srazil velký prodejce za zvýšených burzovních objemů až o pět procent. Akcie Monety byly přitom v minulých dnech oproti výprodejům v bankovním sektoru poměrně imunní," řekl analytik z WOOD & Company Lukáš Novotný s tím, že se ale nedomnívá, že by události posledních týdnů měly nějak zásadně destabilizovat celý bankovní sektor.
Zdroj: ČTK