US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Čínské firmě Huawei loni klesl zisk o více než dvě třetiny

Čínské společnosti Huawei Technologies loni klesl čistý zisk o více než dvě třetiny na 35,6 miliardy jüanů. Podle propočtů serveru televize CNBC to je nejhlubší meziroční propad od roku 2011. Technologický konglomerát zvýšil výdaje na výzkum a vývoj a potýkal se také s nárůstem materiálových nákladů. Tržby firma nepatrně zvýšila.

Redakce IW
Redakce IW
31. 3. 2023 | 12:13
Asijské akcie

Předloni firma vykázala čistý zisk 113,7 miliardy jüanů. Výsledkům hospodaření tehdy pomohl prodej divize levných telefonů Honor v naději, že se jí podaří zvýšit prodej, když se oddělí od mateřské firmy zasažené americkými sankcemi.

Tržby loni firma zvýšila o 0,9 % na 642,3 miliardy jüanů. To je výrazně méně než rekordních 891,3 miliardy jüanů zaznamenaných v roce 2019, kdy byla společnost Huawei celosvětově nejlepším prodejcem smartphonů s operačním systémem Android.

Výdaje na výzkum a vývoj loni vzrostly o 13,2 % na 161,5 miliardy jüanů. To odpovídá zhruba čtvrtině tržeb společnosti.

Americká vláda opakovaně uvedla, že Huawei představuje riziko pro národní bezpečnost. Toto obvinění čínská firma soustavně odmítá. Napětí mezi Huawei a vládou Spojených států se projevilo mimo jiné tím, že americké úřady nechaly v prosinci 2018 v Kanadě zadržet finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou, na kterou newyorský soud vydal zatykač.

Dcera zakladatele Huawei byla v Kanadě zadržována téměř tři roky. Podle vyšetřovatelů se v rozporu s americkými sankcemi snažila zakrýt pokusy společností napojených na Huawei prodat vybavení do Íránu. Do Číny se manažerka po dohodě s americkými prokurátory vrátila předloni v září.

Zdroj: ČTK

Asijské akcieČínaMobilní telefonyVýsledková sezóna
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy