Americké akcie ve čtvrtek posílily, trh čeká na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři čekají na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za březen a na to, jak tato statistika ovlivní další kroky americké centrální banky. Trhy ve Spojených státech zůstanou na Velký pátek zavřené.
Index Dow si v závěru týdne připsal 0,01 % a zakončil seanci na 33 485,29 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,36 % na 4 105,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,76 % na 12 087,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,56 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi jeden a půl bazického bodu na 3,303 %.
Růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite pomohly akcie společnosti Alphabet (+3,78 %). Přispěla k tomu zpráva, že Google plánuje do svého vyhledávače přidat funkce umělé inteligence. Zpevnily i akcie společnosti Microsoft (+2,55 %). Naopak více než 16 % odepsaly akcie společnosti Levi Strauss & Co poté, co výrobce oděvů vykázal pokles čtvrtletního zisku.
Čtvrteční statistika počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA posílila přesvědčení o tom, že růst americké ekonomiky zpomaluje. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl o 18 000 na 228 000 lidí. Analytici očekávali snížení na 200 000 žadatelů. Údaje za předchozí týden byly revidovány a ukázalo se, že bylo přijato o 48 000 žádostí více, než se uvádělo předtím.
Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadují, že v březnu v USA přibylo 239 000 pracovních míst. V únoru se jejich počet zvýšil o 311 000.
Za celý uplynulý zkrácený týden index Dow stoupl o 0,63 %, zatímco S&P 500 se snížil o 0,10 % a Nasdaq Composite klesl o 1,10 %.
Dolar ve čtvrtek stagnoval ke koši měn, vůči euru oslabil
Na devizových trzích ve čtvrtek stagnoval dolar, objem obchodování byl nízký. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.45 SELČ posiloval v řádu setin procenta a pohyboval se kolem 101,83 bodu. Euro vůči dolaru stoupalo o 0,2 % na 1,0922 USD.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Čínsko-americké napětí by mohlo světovou ekonomiku oslabit o 2 %, uvedl ve středu v své zprávě Mezinárodní měnový fond. Připomíná sérii nedávných zákonů přijatých na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem a varuje, že postižené by podle jeho analýzy byly hlavně rozvojové trhy.
- Tempo růstu globální ekonomiky letos zpomalí na méně než tři procenta z loňských 3,4 %. V příštích pěti letech se pak bude růst pohyboval kolem tří procent. Uvedla to ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová a dodala, že střednědobá prognóza růstu je nejnižší od roku 1990 a výrazně pod průměrem z posledních dvou desetiletí, který činí 3,8 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. dubna klesl na 228 tisíc z 246 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 198 tisíc), když se čekal výsledek 200 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 25. března stoupl na 1,823 milionu z 1,817 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,689 milionu), když se čekal výsledek 1,699 milionu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Constellation Brands v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,98 USD (odhad: 1,83 USD), tržby 2 miliardy USD (4Q2022: 2,1 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká internetová společnost Twitter zrušila deníku The New York Times ověřovací ikonu. List, který majitel Twitteru Elon Musk již vícekrát kritizoval, předtím uvedl, že nebude za ověření svého twitterového účtu platit. Informovala o tom na svém webu stanice BBC.
- Americký provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald's tento týden uzavřel kanceláře ve Spojených státech. Chystá se zaměstnance informovat na dálku o propouštění v rámci restrukturalizace. Informoval o tom list The Wall Street Journal. K počtu propuštěných se firma odmítla vyjádřit.
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru od S&P Global v březnu podle finálních dat stoupl na 49,2 bodu (flash: 49,3 bodu, únor: 47,3 bodu).
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru od ISM v březnu klesl na 46,3 bodu (odhad: 47,5 bodu, únor: 47,7 bodu).
- Americká maloobchodní společnost Walmart propustí přes 2 000 lidí v pěti amerických skladech se zbožím určeným pro internetový prodej. S odkazem na zprávu podniku pro regulační orgány o tom informovala agentura Bloomberg. Propuštění ale podle ní mohou najít práci jinde ve firmě.
- Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma usiluje o prodej majetku, a proto dále hledá kupce, informovala v úterý agentura Reuters. Minulý týden podnik oznámil, že propustí zhruba 85 % z celkových 750 zaměstnanců. V dokumentech pro konkurzní řízení teď firma uvedla, že k loňskému 30. září měla aktiva přibližně za 243 milionů dolarů a dluh 153,5 milionu dolarů.
- Americká automobilka Tesla musí zaplatit svému bývalému zaměstnanci 3,2 milionu dolarů za to, že na pracovišti čelil projevům rasismu a firma proti nim nezakročila. Rozhodla o tom americká federální porota. Jak připomíná agentura Reuters, někdejší černošský zaměstnanec Owen Diaz měl původně dostat mnohonásobně více peněz.
- Automobilky Stellantis a BMW jednají s japonskou společnosti Panasonic Holding o spolupráci při výstavbě továren na výrobu baterií pro elektromobily v Severní Americe. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené s jednáním.
- Německá automobilka Volkswagen svolává ve Spojených státech zhruba 143 000 automobilů kvůli možnému problému s airbagem. Informoval o tom americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).
- Americký soud minulý týden zamítl rozhodnutí poroty, podle kterého měla americká společnost Goodyear Tire & Rubber českému vynálezci Františku Hrabalovi a jeho firmě Coda Development vyplatit 64 milionů dolarů kvůli údajné krádeži obchodních tajemství souvisejících se samonafukovacími pneumatikami. Coda se podle svého právního zástupce hodlá proti soudnímu verdiktu odvolat.
- Kurz digitální měny dogecoin výrazně vzrostl poté, co sociální síť Twitter začala v pondělí logo této měny zobrazovat namísto svého vlastního loga. Majitelem společnosti Twitter se na podzim stal miliardář Elon Musk, který už v minulosti dogecoin propagoval.
- Počet otevřených pracovních pozic v USA (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru klesl na 9,93 milionu (odhad: 10,40 milionu, leden: 10,82 milionu).
- Průmyslové zakázky v USA v únoru meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, leden: -2,1 %).
- Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson se chystá dohodou za 8,9 miliardy dolarů ukončit spory o své hygienické produkty. Podnik to v úterý oznámil regulačním orgánům ve Spojených státech. Johnson & Johnson čelí více než 40 000 žalob od zákazníků, kteří tvrdí, že používání dětského pudru na bázi mastku způsobovalo rakovinu. Někteří uvádějí, že produkt obsahoval rakovinotvorný azbest.
- Americký maloobchodní řetězec Walmart chce zhruba do tří let mít 65 % obchodů obsluhovaných automaticky. Firma to uvedla v úterý na svém webu. Už dříve oznámila, že propustí více než 2 000 lidí ve skladech se zbožím určeným pro internetové objednávky.
- Společnost Amazon bude společně s divizí podniku De Beers vyrábět průmyslové diamanty. Největší internetový prodejce světa, který se angažuje také v oblasti cloudových služeb, sází na to, že drahokamy vyrobené na míru by mohly přinést revoluci v počítačových sítích. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg. Na projektu budou pracovat společnost Element Six, divize De Beers, a Centrum pro kvantové sítě firmy Amazon Web Services (AWS), tedy cloudové divize internetového prodejce.
- Růst podnikatelské aktivity v americkém sektoru služeb v březnu podle finálního indexu nákupních manažerů (PMI) od společnosti S&P Global zrychlil, podle ukazatele od ISM naopak zpomalil. Finální PMI od S&P Global dosáhl 52,6 bodu po 50,6 bodu v únoru (flash: 53,8 bodu). Index nákupních manažerů v sektoru služeb od ISM naopak klesl na 51,2 bodu z 55,1 bodu (odhad: 54,5 bodu).
- V americkém soukromém sektoru v březnu získalo práci asi 145 tisíc lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po únorovém přírůstku 261 tisíc míst (revidováno z 242 tisíc míst) čekali analytici nárůst počtu zaměstnaných o 200 tisíc.
- Obchodní bilance USA se zbožím a službami v únoru skončila deficitem 70,5 miliardy USD (odhad: -69 miliard USD, leden: 68,7 miliardy USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Conagra Brands v 3QFY2023: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 3,09 miliardy USD (odhad: 3,08 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK